USA přestanou vyplácet důchod nacistickým zločincům

Zahraničí
3. 12. 2014 06:30
Natáčení seriálu Hitler: Kořeny zla (ilustrační foto).
Natáčení seriálu Hitler: Kořeny zla (ilustrační foto).

Americká Sněmovna reprezentantů jednomyslně schválila zákon, který blokuje výplatu důchodů a sociálních dávek nacistickým válečným zločincům. Podle zákona, jehož schválení si vynutily stížnosti médií, přijdou o výplatu jakýchkoli finančních požitků lidé zbavení amerického občanství.

Hlasování v Kongresu předcházely informace amerického tisku, že z penzijních fondů jsou v USA vypláceny miliony dolarů osobám podezřelým z válečných zločinů spáchaných za druhé světové války.

Sněmovna reprezentantů se z těchto důvodů rozhodla uplatnit vůči těmto osobám institut takzvané denaturalizace. Jakmile budou takoví lidé zbaveni amerického občanství, výplata bude okamžitě zastavena.

Podle zjištění pobíraly v USA důchod desítky nacistických zločinců, i když byli ze Spojených států vyhoštěni. Ministerstvo spravedlnosti tuto mezeru v zákonech údajně využívalo k tomu, aby válečné zločince dostalo ze země. Vedení ministerstva ale taková obvinění odmítá.

Autor: ČTK , APFoto: ČTK , Ballon Mierny Otto

Další čtení

Todd Blanche, ministr spravedlnosti USA

Ministr spravedlnosti Blanche odmítl slíbit, že bude vždy jednat nezávisle na Trumpovi

Zahraničí
17. 8. 2026

Rakousko čelí nejhoršímu suchu od roku 1850. V některých místech týdny nepršelo

Zahraničí
17. 8. 2026
ilustrační obrázek

Plameny pouhých 300 metrů od domů: Masivní požár z Belgie vtrhl do Německa

Zahraničí
Aktualizováno: 17. 8. 2026 12:13

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ