USA: Tažení barmské armády proti Rohingům je etnická čistka

Zahraničí
22. 11. 2017 18:07
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Spojené státy odsoudily tažení barmské armády jako etnickou čistku, jejímž terčem je muslimská menšina Rohingů na severu Barmy. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson přitom prohlásil, že lidé, kteří jsou za krutosti páchané na Rohinzích zodpovědní, musejí čelit spravedlnosti.

Spojené státy podle Tillersona zvažují, že v souvislosti s krizí v barmském Arakanském státě vyhlásí cílené sankce.

Z Barmy uteklo do sousedního Bangladéše od konce srpna asi 620 tisíc Rohingů. Barmská armáda zahájila proti této muslimské menšině nejnovější tažení, když rohingští povstalci 25. srpna zaútočili na několik policejních a vojenských stanovišť v Arakanském státě.

"Pečlivě jsme analyzovali dostupné informace a dospěli jsme k názoru, že situaci v severobarmském Arakanském státě lze označit za etnickou čistku vůči Rohingům," uvedl šéf americké diplomacie Tillerson. "Žádná provokace nemůže ospravedlnit tato otřesná zvěrstva," dodal.

Muslimští Rohingové čelí v buddhistické Barmě diskriminaci dlouhodobě. Barmské úřady je považují za přistěhovalce z Bangladéše, kteří do země přišli většinou v dobách britské koloniální nadvlády a v Barmě jsou nelegálně. Příslušníkům menšiny proto barmské úřady odmítají udělit občanství, omezují jejich svobody a neuznávají je jako etnikum. Oboustranné násilnosti si v barmském Arakanském státě vyžádaly v minulosti tisíce obětí.

Za etnickou čistku označila události na severu Barmy již dříve OSN.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Wong Maye-E

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ