"Ušetříme na platech." Trump "poděkoval" Putinovi za vyhoštění diplomatů

Zahraničí
11. 8. 2017 07:52
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump.

Americký prezident Donald Trump v pátek ironicky poděkoval svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za vyhoštění pracovníků diplomatických zastoupení USA v Rusku. Šéf Bílého domu řekl, že americká státní pokladna aspoň ušetří na platech.

Rusko koncem července ohlásilo, že USA musí omezit do 1. září svůj personál na velvyslanectví a konzulátech v Rusku o 755 pracovníků. Moskva tak reagovala na nový americký sankční zákon, který omezuje možnosti obchodní spolupráce USA s Ruskem, mimo jiné v klíčové energetické oblasti. Zákon drtivou většinou schválily obě komory Kongresu a navzdory svým výhradám ho poté Trump podepsal.

"Teď bude kratší výplatní listina," řekl prezident. Ruské rozhodnutí kromě amerických diplomatů zasáhne především místní ruské síly, které vypomáhají jako řidiči, kuchaři a v dalších pomocných profesích. Na velvyslanectví v Moskvě a generálních konzulátech v Petrohradě, Jekatěrinburgu a Vladivostoku pracuje celkem 1210 osob. Jejich počet se má snížit na 455, paritně ke stavu ruských diplomatů v USA.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson nedávno oznámil, že Spojené státy na ruské rozhodnutí o vyhoštění zareagují. Stane se tak prý okolo 1. září.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Evan Vucci

Další čtení

Francouzský premiér Lecornu ustál v parlamentu dvě hlasování o nedůvěře vládě

Zahraničí
16. 10. 2025

Trump a Putin se sejdou v Budapešti, aby jednali o ukončení války na Ukrajině

Zahraničí
16. 10. 2025
ilustrační foto

Jsou to naši, potvrdil Izrael identitu dvou mrtvých předaných Hamásem

Zahraničí
16. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ