Vatikán a Čína se pokoušejí zlepšit diplomatické vztahy prostřednictvím umění. Na výstavy, jež se ve Vatikánu a Pekingu budou simultánně konat v březnu, si vzájemně půjčí čtyřicet uměleckých děl. Peking přerušil vztahy s Vatikánem v roce 1951 poté, co v zemi převzala moc komunistická strana a čínskou katolickou církev postavila mimo vliv papeže. Náprava vztahů s Čínou se stala jedním z bodů agendy papeže Františka i jeho předchůdce Benedikta XVI.
"Půjde o událost, která překročí hranice i čas a sjednotí odlišné kultury a civilizace," uvedl na tiskové konferenci Ču Ťien-čcheng, šéf Čínského kulturního investičního fondu. "Posílí přátelství mezi Čínou a Vatikánem a přispěje k normalizaci diplomatických vztahů," dodal zástupce Pekingu. Čínská vláda a komunistická strana používají zmiňovaný fond jako prostředek takzvané měkké diplomacie, připomněla agentura AP.
"Krása a umění, jež překonávají strach i hranice, jsou skutečnými prostředky dialogu," řekla na tiskové konferenci ředitelka Vatikánských muzeí Barbara Jattaová. Novináře dále informovala, že do pekingského Zakázaného města poputuje na březnovou výstavu 39 objektů z vatikánské etnologické sbírky, které pocházejí z Číny. "V jistém smyslu se 39 ze zapůjčených objektů vrací domů," uvedla. Posledním uměleckým dílem bude malba zastupující západní křesťanské umění, která ještě nebyla vybrána.
Čínská strana Vatikánským muzeím propůjčí deset pláten současného malíře Čang Jena a 30 dalších uměleckých děl, která budou představovat různá období čínských dějin.
Nemálo z 12 milionů čínských katolíků je součástí takzvané podzemní církve a zachovávají loajalitu papeži. Většina ale spadá do oficiálního Čínského sdružení vlasteneckých katolíků (CPCA), jež v roce 1957 založila komunistická strana.
Hlavní rozpor, který diplomatické vztahy blokuje, vyplývá z toho, že podle Vatikánu náleží pravomoc jmenovat biskupy pouze papeži, a nikoli státu.