"Věc národní bezpečnosti." Trump hledá autora anonymního článku

Zahraničí
7. 9. 2018 19:36
Anonymní článek v New York Times.
Anonymní článek v New York Times.

Anonymní článek o poměrech v Bílém domě, který tento týden otiskl list The New York Times, je podle prezidenta Donalda Trumpa věc národní bezpečnosti. Zjistit, kdo materiál napsal, má ministr spravedlnosti Jeff Sessions, sdělil Trump v rozhovoru s novináři.

Podle listu je autorem vysoce postavený vládní úředník. V materiálu tvrdí, že část personálu Bílého domu musí Trumpa obcházet, aby ochránila demokratické instituce.

Na dotaz, zda plánuje kroky proti listu, prezident odpověděl, že "se uvidí" a že to právě zjišťuje.

"Zjistíme, co má, co prozradil, o čem mluví a také, kde nyní je," sdělil Trump o autorovi článku. Pokud má tento člověk bezpečnostní prověrku, pak si prezident nepřeje, aby tato osoba byla na schůzích.

To, že newyorský list článek otiskl, považuje prezident za "hanebnost". Autor v materiálu spojuje s osobou prezidenta impulzivitu a amorálnost, která prý vyvolává odpor některých členů administrativy.

K vysokým politikům, kteří se od autorství kontroverzní stati rychle distancovali, patří viceprezident Mike Pence, ministr zahraničí Mike Pompeo i ministr obrany James Mattis.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Richard Drew

Další čtení

Zákaz nikotinových sáčků vyvolal ostrý spor mezi Francií a Švédskem

Zahraničí
21. 4. 2026
ilustrační obrázek

Trump oznámí mír s Íránem, ropa spadne o 10 procent a někdo na tom bohatne — ale to je určitě náhoda

Zahraničí
21. 4. 2026
ilustrační obrázek

Japonsko usnadní vývoz zbraní, média hovoří o zásadní změně poválečné politiky

Zahraničí
21. 4. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ