Černá solidarita. V newyorské čtvrti Harlem se v neděli sešli zástupci černošské komunity, aby podpořili guinejskou pokojskou, která obvinila francouzského politika Dominiqua Strausse-Kahna z pokusu o znásilnění. Skupina, v níž byli zákonodárci a zástupci náboženských organizací i ochránci práv žen, žádá prokuraturu, aby proces nezastavovala.
Advokát údajné oběti Kennet Thompson se mezitím marně pokusil dosáhnout toho, aby byla newyorská prokuratura případu zbavena a ujal se jej zvláštní vyšetřovatel.
Další soudní jednání v případě Strausse-Kahna se má konat 18. července. Americký tisk spekuluje o stažení obžaloby z důvodu nedůvěryhodnosti žalující strany. Ukázalo se totiž, že žena pod přísahou lhala. Tvrdí, že se ji Strauss-Kahn pokusil znásilnit v newyorském hotelu, kde byl ubytován, a přinutil ji k orálnímu sexu. Strauss-Kahn trvá na své nevině. Byl už propuštěn z domácího vězení v New Yorku, ale nesmí opustit USA.
Vlivní černoši, kteří se sešli v Harlemu, se obrátili na prokurátora a vyzvali ho, aby pokračoval v práci. "Chceme, aby dal oběti možnost svědčit u soudu," řekl člen Senátu státu New York Bill Perkins. Prokurátor Cyrus Vance chce podle něj ustoupit od obžaloby, což prý "zbaví odvahy oběti" podobných činů.
Pro pokračování procesu se už minulý týden vyslovilo několik organizací a spolků, mezi nimi i policejní organizace, která si říká 100 černošských policistů.
Minulou středu její zástupci požádali o to, aby byl Vance z kauzy odvolán, protože se prý účastní kampaně, v níž je oběť pomlouvána.
Také obhájce pokojské Thompson, který je rovněž černoch, žádal o odvolání prokurátora z případu. Advokát činí vyšetřovatele odpovědné z toho, že se pochybnosti o důvěryhodnosti jeho mandantky dostaly na veřejnost. Předání důvěrných informací médiím podle něj slouží buď k tomu, aby byla poškozena pověst pokojské, či dokonce přímo k faktické likvidaci její žaloby.
Prokuratura se podle něj zachovala neférově a nechutně. V dopise, který Thompson prokuratuře adresoval, poukazuje i na možný konflikt zájmů, neboť jedna její vysoce postavená úřednice je provdaná za jednoho z advokátů obžalovaného finančníka.
Zval na pokoj zaměstnankyně hotelu
Několik hodin před svým zatčení pozval Strauss-Kahn do svého apartmá v newyorském hotelu Sofitel dvě jeho zaměstnankyně, napsal list New York Times s odvoláním na policejní vyšetřovatele. Obě dámy prý ale odmítly.
Ráno 14. května, kdy se Strauss-Kahn údajně dopustil pokusu o znásilnění, ho kamera v hotelovém výtahu zachytila v doprovodu další ženy, informují New York Times. Ta ale o svém setkání s Francouzem odmítla policii sdělit podrobnosti. V každém případě přinesla hotelová služba onoho rána na inkriminovaný pokoj snídani jen pro jednu osobu.
Strauss-Kahn kvůli aféře odstoupil z funkce šéfa Mezinárodního měnového fondu a přišel o šanci kandidovat za Socialistickou stranu v prezidentských volbách, v nichž se mu dávaly velké šance na vítězství. Ve Francii je vyšetřován za další pokus o znásilnění. Obvinila ho z něj spisovatelka Tristane Banonová. Strauss-Kahn na ni údajně zaútočil v roce 2003.