Bývalý americký voják, kterému za vyvraždění irácké rodiny hrozil v USA trest smrti, stráví zbytek života ve vězení. Jak informují americká média, nemohla se porota na nejvyšším trestu pro nyní 24letého muže jednomyslně shodnout. V Iráku rozsudek způsobil rozhořčení, Iráčané si přejí opakovaný proces a trest smrti.
"Je to ta lepší ze dvou špatných voleb," okomentoval rozhodnutí poroty otec bývalého vojáka. Bratr považuje rozsudek za spravedlivý.
Steven Green v březnu 2006 spolu s dalšími vojáky znásilnil čtrnáctiletou Iráčanku Abír Džanabíovou. Potom zavraždil její rodiče a šestiletou sestru, následně i ji samotnou.
ČTĚTE TAKÉ: USA: Voják odsouzen za znásilnění a vraždy v Iráku
Americký voják zastřelil na základně v Iráku pět kolegů
Ostatní vojáci, kteří se na tomto hrůzném incidentu podíleli, byli vojenským soudem odsouzeni k mnohaletému vězení a svědčili proti Greenovi. Ten byl souzen civilním soudem, protože před svým zatčením byl z armády propuštěn.
Rozsudek nad Greenem formálně vynese soudce začátkem září. Je to doživotí bez možnosti prominutí zbytku trestu po odpykání jeho části. Porota zvažovala i trest smrti a jednala o něm ve dvou dnech dohromady deset hodin, ale jednomyslně se na něm neshodla.
"Přejeme si, aby byl proces zopakován a aby byl vynesen rozsudek smrti," řekl vůdce vlivného kmene Džanabíů z Mahmúdíji, kde byl zločin spáchán.
Nekvalitní velení
Greenův obhájce vojákovu vinu nikdy nepopíral, ale hájil ho tím, že měl Green za sebou mimořádně hrůzné zkušenosti z bojů v trojúhelníku smrti, jak se říkalo oblasti jižně od Bagdádu obývané sunnity i šíity. Americká armáda tam prý tehdy přišla o mnoho lidí a vojáci postrádali kvalitní velení. Green měl v době útoku za sebou šest měsíců služby v Iráku.
Podle jednoho z obhájců Darrena Wolffa Green dvakrát nabídl přiznání, ale ministerstvo obrany to kvůli mezinárodnímu tlaku a sledovanosti v Iráku pokaždé zamítlo. Přiznání v USA ovlivňuje délku trestu.
Irácký sunnitský poslanec Sálim Abdalláh se domnívá, že měl Green dostat trest smrti. "Měl být souzen v Iráku a iráckým soudem, protože se to stalo v Iráku," prohlásil.
"Iráčan by jako terorista dostal trest smrti"
V době, kdy byly vraždy spáchány, podléhali Američané výhradně americké justici, i když se něčeho dopustili v Iráku. Nová americko-irácká bezpečnostní smlouva, která platí od letošního roku, ale umožňuje postavit vojáky před irácký soud, pokud se dopustí trestného činu mimo službu a území vojenské základny.
Bagdádský sunnita Tárik Daúd se podivil nad tím, že je pro americkou justici "irácká krev tak bezcenná, když vynese doživotí nad někým, kdo zavraždil rodinu a znásilnil a zabil jednu z dcer". Pro šíitského učitele Hajdara Kaduma z Bagdádu je rozsudek "výsměchem právu Iráčanů". "Kdyby totéž učinil Iráčan příslušnici americké armády, považovali by ho za teroristu a dostal by smrt," řekl.
Foto: ČTK/AP