V mnoha zemích světa jsou volební pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) nevítanými hosty. Zpravidla jde o různé autoritářsky, diktátorsky vedené země. Tentokrát však OBSE dostala tvrdý úder z nečekané strany, její kontrolory označil za nežádoucí americký stát Texas.
Tamní generální prokurátor Greg Abbott varoval, že pokud se během prezidentských voleb v USA pozorovatelé OBSE přiblíží k nějaké texaské volební místnosti blíže než 100 stop (asi 30 metrů), půjde o "kriminální čin".
"Skupiny nebo jednotlivci nepocházející ze Spojených států nesmějí zasahovat do volebního procesu v Texasu," uvedl Abbott v dopise adresovaném Úřadu pro demokratické instituce a lidská práva (ODIHR), který je součástí OBSE. Pokud se kontroloři přiblíží ke dveřím volebních místností blíže než uvedených 100 metrů, mohla by je policie zadržet.
OBSE vysílá do Spojených států, jež jsou jejím členem, celkem 44 pozorovatelů.
Jako reakci na "výhrůžku" z Texasu poslal OECD/ODIHR americké ministryni zahraničí Hillary Clintonové dopis. Takový přístup je podle šéfa ODIHR Janese Lenarčiče nepřijatelný.
OBSE podle něj sledovala prezidentské volby v USA už roku 2010, a to bez jakýchkoli problémů. Spojené státy mají podle Lenarčiče povinnost pozorovatelskou misi ODIHR na své území pustit.