Zabiják Agent Orange neřádil jen ve Vietnamu. I v USA po válce

Zahraničí
2. 3. 2014 08:24
Američané za války shodili na Vietnam desítky milionů litrů herbicidů. Následky nenesli jen Vietnamci.
Američané za války shodili na Vietnam desítky milionů litrů herbicidů. Následky nenesli jen Vietnamci.

Dlouho si stěžovali na zdravotní problémy a tvrdili, že je mohl způsobit jejich kontakt s letadly, z nichž byla za vietnamské války shazována neslavná směs herbicidů označovaná jako Agent Orange. Teď američtí veteráni získávají pro svá tvrzení další podporu. Podle nové studie látka škodila i ve Spojených státech ještě dlouho po válce.

Věc se týká obsluhy transportních letounů C-123 Provider, které látku převážely. Po válce byly stroje dále používány pro běžné účely.

Práce vědců z Kolumbijské univerzity tvrdí, že dotyční byli vystaveni mnohem většímu působení dioxinů, než se dosud uvádělo. Podle amerického letectva a ministerstva pro záležitosti veteránů byly v letadlech jen "uschlé zbytky" těchto látek a stroje tudíž nepředstavovaly žádné riziko.

Letoun C-123 Provider."Tato zjištění jsou důležitá, protože popisují dříve neuznávaný zdroj působení dioxinů, které má zdravotní dopady na ty, kteří s těmito letouny pracovali," uvedl Peter Lurker, hlavní autor studie publikované v časopise Environmental Research.

Veteráni, kteří za války Agent Orange vypouštěli nad Vietnam a ti, jež bojovali na zemi, mají nárok na odškodnění a bezplatnou zdravotní péči. Americká vláda uznala, že kontakt s herbicidy u nich mohl vyvolat formy rakoviny, cukrovky či Parkinsonovu chorobu. Na ty, kteří byli látce vystaveni po válce, se legislativa nevztahuje.

Američané shodili na Vietnam mezi lety 1962 až 1971 v rámci operace Ranch Hand asi deset milionů galonů (téměř 38 milionů litrů) ničivé látky, podle některých odhadů ještě více. Primárním cílem bylo zničit lesy, které sloužili jako úkryt nepřítele, a jeho úrodu.

34 letadel, která byla k tomuto účelu používána, pak neprošlo žádnou dekontaminací a doma na nich mezi lety 1971 až 1982 sloužilo na 1500 lidí.

V roce 1979 si posádky poprvé stěžovaly na chemický zápach, který se ze strojů linul. Teprve tehdy začala armáda prověřovat možnou kontaminaci. Nakonec byla všechna letadla kromě tří roztavena. To už ale bylo pozdě. Nejvíce byli škodlivým lákám vystaveni logicky ti, kteří se stroji létali počátkem 70. let.

Vypouštění chemikálií mělo, jak známo, ještě daleko horší vliv na vietnamské obyvatelstvo. Podle údajů Červeného kříže jím byly zasaženy asi tři miliony Vietnamců, u mnoha z nich se projevila nějaká forma rakoviny. Asi 150 tisíc dětí se narodilo s postižením, stoupl počet potratů.

Nyní sedmadvacetiletá Nguyen Thi Van Long se narodila s postižením zřejmě kvůli americkým herbicidům (snímek z roku 2006).Celkem bylo zamořeno asi 18 procent vietnamských lesů, což mělo zničující dopady pro místní ekologickou rovnováhu. V roce 2012 začali Američané na základě dohody s Vietnamem s dekontaminací nejvíce zničených oblastí. Začali na mezinárodním letišti v Danangu.

Autor: - bro -, WPFoto: ČTK/AP/RICHARD VOGEL,nationalmuseum.af.mil

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ