Americká vláda truchlí pro jednoho ze svých prominentních diplomatů. Ve věku 69 let zemřel v pondělí ve Spojených státech zvláštní vyslanec amerického prezidenta pro Afghánistán a Pákistán Richard Holbrooke. Vyslanec začal mít vážné zdravotní potíže při pátečním jednání s ministryní zahraničí Hillary Clintonovou.
Byl převezen do univerzitní nemocnice George Washingtona a lékaři mu operovali trhlinu v srdeční tepně. O víkendu prodělal dvě náročné operace, ale stále byl v kritickém stavu.
V roce 1995 Holbrooke pomohl vyjednat dohody, které ukončily válku v Bosně. V současnosti do něj vkládal naděje prezident Barack Obama jako do klíčové postavy jednání o ukončení již devítiletého konfliktu v Afghánistánu.
Holbrooke svou diplomatickou kariéru zahájil už v 21 letech. Působil nejprve ve Vietnamu, později v Maroku a dalších zemích. Zastával také funkci velvyslance své země při OSN a v Německu. Dvakrát byl tajemníkem ministra zahraničí. Několikrát byl v 90. letech navržen na Nobelovu cenu za mír, mimo jiné společně s někdejším prezidentem Billem Clintonem za zprostředkovatelské úsilí v Bosně.
Vloni v lednu jej prezident Obama jmenoval zvláštním vyslancem pro Afghánistán a Pákistán. Jeho úkolem byla koordinace kontaktů v problematických oblastech, které jsou významnými body Obamovy zahraniční politiky.
V poslední době se velmi angažoval v Pákistánu a usiloval o rozsáhlou zahraniční pomoc po tamních katastrofálních záplavách.
Holbrooke byl přezdíván Kissinger Balkánu či Buldozer. Svůj život rozdělil mezi diplomacii a Wall Street.
Kariérní diplomat byl celkem třikrát ženatý. Z prvního svazku má dva syny. Jeho třetí manželkou byla od května 1995 Kati Martonová.
Vyjednavač Richard Holbrooke - razantní a občas netrpělivý
|
- Richard Charles Albert Holbrooke se narodil 24. dubna 1941 v New Yorku v židovské rodině, která uprchla z Evropy před nacisty. Matka pocházela z Německa, otec z ruské židovské rodiny žijící v Polsku. - Po studiu dějin, mezinárodních vztahů a němčiny na Brownově univerzitě nastoupil v roce 1962 na ministerstvo zahraničí a první ostruhy si vysloužil při organizování pomoci v jižním Vietnamu. Zúčastnil se jednání o ukončení vietnamského konfliktu v roce 1968 v Paříži. - Po prvním odchodu z diplomacie se věnoval postgraduálnímu studiu a v letech 1970-1972 vedl mírové sbory v Maroku. Následující čtyři roky byl šéfredaktorem nově založeného časopisu Foreign Policy. V kabinetu Jamese Cartera (1977-1981) byl tajemníkem ministra zahraničí pro východní Asii a Tichomoří. Bylo to v době násilností režimu indonéského diktátora Suharta na Východním Timoru. - V letech 1985-1993 pracoval u investiční banky Lehman Brothers, poté byl velvyslancem USA v Německu, tajemníkem ministra zahraničí pro evropské a kanadské záležitosti a jeho hvězdná chvíle přišla v polovině 90. let, kdy byl vedoucím amerického vyjednávacího týmu usilujícího o dosažení míru v bývalé Jugoslávii. Holbrooke pomohl vyjednat dohody v Daytonu, které ukončily válku v Bosně, a společně s Billem Clintonem byl v roce 1996 nominován na Nobelovu cenu za mír. Nominován byl i v letech 1998 a 1999. - Tehdejší angažování má dohru i v současnosti, neboť bývalý bosenskosrbský prezident Radovan Karadžić, který byl v roce 2008 zadržen v Bělehradu, před haagským soudem tvrdí, že se v roce 1996 dohodl s Holbrookem na tom, že nebude tribunálu vydán, pokud se stáhne z politického a veřejného života. Holbrooke toto tvrzení, které se objevilo už dříve, opakovaně popřel. - V roce 1996 opustil ministerstvo zahraničí a pracoval pro bankovní sektor, poté se ve funkci dočasného zvláštního vyslance USA na Kypru snažil s menším úspěchem najít řešení pro rozdělený Kypr. A neúspěšná byla i jeho mise v Kosovu. Poté co Holbrooke oznámil definitivní krach jednání se Slobodanem Miloševičem, vydal generální tajemník NATO Javier Solana 23. března 1999 rozkaz k zahájení leteckých útoků proti Jugoslávii. - Od srpna 1999 do ledna 2001 byl velvyslancem USA při OSN a loni v lednu jej prezident Barack Obama jmenoval zvláštním vyslancem pro Afghánistán a Pákistán. Kromě snahy o ukončení vleklého konfliktu s povstalci z hnutí Taliban v Afghánistánu se v poslední době angažoval v Pákistánu, kde usiloval o rozsáhlou zahraniční pomoc po tamních katastrofálních záplavách. - Holbrooke byl přezdíván Kissinger Balkánu či Buldozer. Jako tvrdý vyjednavač si občas vysloužil i přezdívku Kovboj. Byl třikrát ženatý. Z prvního svazku má dva syny. Jeho třetí manželkou byla od května 1995 novinářka Kati Martonová (54).
|