Zemřela "žena v bílém" ze slavné fotky z Times Square

Zahraničí
11. 9. 2016 07:45
Slavná fotografie. Její protagonistka o víkendu zemřela.
Slavná fotografie. Její protagonistka o víkendu zemřela.

Ve věku 92 let zemřela Greta Friedmanová, žena v bílém ze slavné fotografie, kde líbá námořníka na newyorském Times Square na oslavu konce druhé světové války. Jak oznámil její syn Joshua, Friedmanová trpěla řadou zdravotních potíží včetně zápalu plic. Podle televize CBS News bude pohřbena po boku svého manžela ve Virginii.

Friedmanová, tehdy asistentka v zubařské ordinaci, byla ženou z jedné z nejslavnějších fotografií 20. století, která zachycovala moment, když se Američané dozvěděli o kapitulaci Japonska 14. srpna 1945. Snímek pořídil fotograf Alfred Eisenstaedt.

"Neviděla jsem ho přicházet a než jsem to zjistila, byla jsem v jeho objetí," popsala Friedmanová v roce 2012. Po tomto polibku se již Friedmanová a námořník George Mendonsa nesetkali. Až do roku 1980 nikdo netušil, kdo na fotografii je. Až tehdy časopis Life vyzval pár, aby se přihlásil.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

V Turecku se zřítilo letadlo s libyjským generálem, podle Tripolisu zahynul

Zahraničí
23. 12. 2025
ilustrační foto

V Litvě odsoudili tři Rusy za poškození pomníku hrdiny odboje

Zahraničí
Aktualizováno: 23. 12. 2025 15:05
ilustrační foto

Policie zadržela Gretu Thunbergovou. Za podporu Palestinců

Zahraničí
23. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV