Žena strávila deset let ve vězení za spontánní potrat

Zahraničí
15. 2. 2018 21:25
Třiačtyřicetiletá Teodora Vásquezová.
Třiačtyřicetiletá Teodora Vásquezová.

Salvadorský nejvyšší soud propustil po více než deseti letech z vězení ženu, která byla odsouzena ke 30 letům vězení za vraždu novorozeného dítěte. Třiačtyřicetiletá Teodora Vásquezová vždy tvrdila, že je nevinná, protože spontánně potratila.

V Salvadoru platí úplný zákaz interrupcí a za potrat hrozí desítky let vězení, pokud soud čin kvalifikuje jako vraždu.

"Jsem velmi šťastná, že se mohu zase vrátit ke své rodině, od níž jsem byla odloučená deset let. Děkuji všem, kdo mě podporovali," řekla Vásquezová, když opouštěla ženskou věznici ve městě Ilopango nedaleko metropole Salvadoru. U brány věznice na ni čekali rodiče, její čtrnáctiletý syn a zástupci humanitárních organizací, kteří se snaží prosadit v zemi změnu zákona.

Nejvyšší soud Vásquezovou propustil proto, že si už odpykala třetinu trestu. Ve zdůvodnění soud uvedl, že existují "právní důvody k tomu, aby byl zbytek trestu prominut".

Zástupkyně organizace Amnesty International výrok nejvyššího soudu vítá. "Je to pro nás povzbuzení vidět Teodoru vycházet z vězení, v němž nikdy neměla být," řekla Erika Guevarová-Rosasová z Amnesty International. Dodala ale, že v Salvadoru je stále nejméně 27 žen za mřížemi kvůli potratu. Některé z nich si odpykávají až třicetileté tresty za vraždu, podle ochránců lidských práv šlo ale o spontánní potraty.

Vásquezová byla odsouzena ke 30 letům vězení v roce 2007, když v červenci téhož roku na svém pracovišti podle vlastních slov porodila mrtvé dítě. Byla tehdy v devátém měsíci těhotenství, když začala mít bolesti a krvácela. Zavolala proto na nouzovou linku a pak omdlela. Když se probrala, byla u ní policie. Podle obhajoby se dítě narodilo mrtvé. Prokuratura tvrdila, že dítě podle pitvy zemřelo udušením a že Vásquezová ho záměrně zabila.

Ochránci lidských práv se už delší dobu snaží v Salvadoru prosadit změnu zákona, kterou se už zabývá i tamní parlament. Přijetí zákona ale blokují pravicové strany. Interrupce jsou v této zemi zakázané i v případě znásilnění či ohrožení života ženy.

Salvadorská potratová legislativa se dostala více do médií v roce 2013, kdy tamní soud zakázal umělé přerušení těhotenství dvaadvacetileté vážně nemocné ženě. Její život byl pokračováním těhotenství ohrožen a dítě nemělo po narození šanci na přežití, neboť prakticky nemělo mozek. Po nátlaku Meziamerického soudu pro lidská práva Salvador ženě povolil předčasný porod císařským řezem, holčička ale krátce po narození zemřela.

Absolutní zákaz přerušení těhotenství, tedy i v případech ohrožení života matky či po znásilnění, platí například v Nikaragui, Haiti, Hondurasu, Dominikánské republice nebo na Maltě. Teprve loni byl absolutní zákaz interrupcí zrušen v Chile.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/EFE/Rodrigo Sura

Další čtení

Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025
Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ