Zhoršující se svoboda. Vlády manipulují s informacemi na webu

Zahraničí
14. 11. 2017 21:37
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Vlády napříč světem v uplynulém roce dramaticky zintenzivnily snahy o manipulaci informací na sociálních sítích. Alespoň 30 vlád se v tomto období zapojilo do utváření veřejného mínění ve snaze posílit oficiální stanoviska, protlačit do diskurzu určitá témata nebo bojovat s kritiky. Uvádí to americká nevládní organizace Freedom House, která v rámci studie Freedom on the Net 2017 zkoumala klima na internetu v 65 zemích. V 18 případech prý dezinformace promluvily do voleb.

Mezi tři desítky manipulátorských vlád řadí Freedom House ruskou, čínskou, tureckou a venezuelskou, ale i mexickou, filipínskou či súdánskou. Počet zemí, které se snaží na internetu formovat veřejné mínění, se za poslední rok zvedl o sedm. Čína vyšla z hodnocení třetí rok po sobě jako země s nejnižší svobodou internetu, následovaná Sýrií a Etiopií.

Freedom House dále uvádí, že dezinformační a manipulační kampaně hrály během zkoumaného období významnou roli ve volbách v alespoň 18 zemích. Jsou mezi nimi Spojené státy, v západní Evropě jde o Francii, Německo, Británii a Itálii. Česká republika ani Slovensko součástí výzkumu nebyly. Na rozdíl od medializovaných údajných snah Moskvy ovlivňovat volby v zahraničí ale podle Freedom House většina dezinformačních operací dotčených zemí cílí na domácí publikum.

Rozkvět dezinformačních strategií, jako je použití zaplacených či automatizovaných účtů na sociálních sítích, šíření falešných zpráv a dalších nástrojů propagandy, vedl ke globálnímu zhoršení svobody na internetu už sedmý rok v řadě, uvádí zpráva Freedom on the Net 2017. Rekordní počet vlád podle ní v uplynulém roce z politických a bezpečnostních důvodů omezoval přístup k internetu, často v oblastech obydlených etnickými nebo náboženskými menšinami.

"Na rozdíl od přímých metod cenzury, jakými jsou blokování webových stránek nebo zatýkání za online aktivity, je manipulaci obsahu na internetu těžké odhalit. Také se s ní obtížněji bojuje, vlivem její roztroušenosti a počtu zapojených osob. Dopady těchto rychle se šířících technik na demokracii a občanské aktivity jsou potenciálně zničující," napsal washingtonský Freedom House.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Wavebreak Media LTD

Další čtení

Americký nejvyšší soud otevřel Trumpovi cestu k demontáži ministerstva školství

Zahraničí
14. 7. 2025

Při havárii malého letadla na britském letišti Southend zemřeli čtyři lidé

Zahraničí
14. 7. 2025

Reuters: Protivládní polovojenské jednotky RSF zabily v Súdánu téměř 300 lidí

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ