Na sociální síti instagram vlastněné společností Fcebook se objevilo zfalšované video se zlověstným vzkazem od zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga. Šéf sociální sítě se zde v několika sekundách zdánlivě chlubí "totální kontrolou nad ukradenými údaji miliard lidí". Média označují událost jako další test přístupu Facebooku k falešnému obsahu, společnost se jej podle prvotního vyjádření odstranit nechystá.
Video bylo na instagram přidáno před čtyřmi dny a je společným dílem umělců Billa Posterse a Daniela Howea a reklamní agentury Canny. Je součástí série podobných manipulací, které vkládají výroky do úst mimo jiné americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi či televizní celebritě Kim Kardashianové.
"Na vteřinu si představte tohle: Jeden muž s totální kontrolou nad ukradenými údaji miliard lidí. Všechna jejich tajemství, jejich životy, jejich budoucnost... ten, kdo ovládá data, ovládá budoucnost," říká v autenticky vyhlížejícím videu Zuckerberg. Autoři takto softwarově upravili úryvek z vysílání televize CBS News z roku 2017, kdy šéf Facebooku promlouval k médiím o zneužití jeho platformy ruskými subjekty ve snaze ovlivnit americké prezidentské volby.
Ve středu ráno mělo falešné video na kontě kolem 20 tisíc zobrazení. I přes výrazně menší dosah jej média srovnávají s květnovým případem upraveného videa s předsedkyní americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou, které se objevilo nejen na facebooku, ale i na serveru YouTube. Tehdy autor zpomalil původní záznam projevu, aby navodil dojem, že vůdkyně Demokratické strany má problémy s artikulací.
Tento manipulativní příspěvek nasbíral na facebooku miliony zhlédnutí, sociální síť jej ale na rozdíl od serveru YouTube neodstranila, pouze snížením jeho hodnocení zpomalila jeho šíření. Jeden z manažerů Facebooku Neil Potts tehdy uvedl, že na platformě by zůstala i stejně zmanipulovaná nahrávka se Zuckerbergem.
"Video (se Zuckerbergem) mělo méně než 5000 zhlédnutí, než na něj začala upozorňovat média, ale to, jak s ním Facebook naloží, by mohlo vytvořit precedens pro jeho postup vůči budoucím deepfake videím," uvedla televize CNN, přičemž použila termín, kterým se označují podobné kopie známých osobností vytvořené počítačem.
"Naložíme s tímto obsahem stejně, jako nakládáme se všemi dezinformacemi na instagramu. Jestliže jej nezávislí ověřovatelé informací označí za falešné, odfiltrujeme jej z doporučovacích rozhraní, jako jsou Návrhy a přehled hashtagů," sdělil médiím mluvčí Facebooku. Situaci by ale mohl zkomplikovat požadavek vysílací společnosti CBS, která se domáhá stažení videa kvůli "podvodnému, nepovolenému užití obchodní značky CBSN".
Jeden z autorů deníku The Guardian řekl, že nové dílo bylo zamýšleno jako komentář současné praxe technologických firem. "Skutečnost, že data občanů, včetně podrobných poznatků o jejich politickém zaměření, sexualitě, povahových rysech a osobnosti, jsou zpřístupňována zájemcům s nejvyšší nabídkou, ukazuje, že průmysl digitálního ovlivňování a s ním spojené mechanismy představují hrozbu nejen pro práva jednotlivců, ale také pro naše demokratická zřízení," citoval list Posterse.