Snově chudá země
Afghánský bankéř ukradl deset miliard. Dostal jen pět let
05.03.2013 13:30
V Afghánistánu byli dnes k pětiletému trestu vězení odsouzeni dva vysocí představitelé Kábulské banky za svůj podíl na obřím korupčním skandálu, který téměř dovedl největší banku v zemi ke krachu a který ohrozil nejisté afghánské hospodářství.
Někdejší předseda banky a její zakladatel Šerkan Farnúd byl shledán vinným z krádeže 278 milionů dolarů a bývalý výkonný ředitel banky Chalílulláh Firúzí byl usvědčen, že zpronevěřil 530 milionů dolarů. Kromě trestu odnětí svobody musejí oba činitelé zmíněné částky také splatit.
Farnúd, který v minulosti získal mezinárodní proslulost jako pokerový hráč, a Firúzí byli mezi 21 bankovními a vládními představiteli, kteří byli dnes před soudem shledáni vinnými. Dva roky vězení dostal mimo jiné bývalý šéf Afghánské centrální banky Abdal Kádir Fitrat za zneužití moci veřejného činitele a za to, že vládu o nekalých praktikách v Kábulské bance neinformoval.
Pět odsouzených je nezvěstných nebo se o nich ví, že opustili Afghánistán.
Jedná se o první rozsudky, které padly od skandálu kolem Kábulské banky, jenž propukl v roce 2010 a v němž kolem 900 milionů dolarů zmizelo do kapes přátel a příbuzných politické a finanční elity země.
Na seznamu 21 odsouzených korupčníků nicméně chybí jména z těch nejvyšších kruhů spojovaná s činností banky jako akcionáři Mahmúd Karzáí, což je jeden z bratrů prezidenta Hamída Karzáího, a Hasín Fahím, bratr prvního viceprezidenta Muhammada Kásima Fahíma.
Byli ušetřeni vězeňského trestu díky rok starému prezidentskému výnosu, jenž zaručuje imunitu těm, kdo peníze vrátili.
Mahmúd Karzáí údajně splatil "půjčených" 22 milionů a Hasín Fahím 18 milionů dolarů.
Audit nezávislé konzultantské firmy Kroll Associates koncem roku 2012 odhalil, že naprostá většina ilegálních půjček banky v hodnotě zhruba 900 milionů dolarů šla na konto pouhých 19 osob a společností. Půjčky si z vkladů brali akcionáři banky, přičemž se prakticky nečekalo, že budou tyto finanční prostředky někdy splaceny.
Zaměstnanci banky měli nařízeno padělat dokumenty a registrovat půjčky pod fiktivními jmény nebo pod jmény nemajetných uklízečů a řidičů. Vyšetřovatelé objevili mimo jiné 114 razítek falešných firem, které dodávaly padělaným dokumentům dojem legitimity.
Na výplatní pásce banky byla i desítka pilotů společnosti Pamir Airways, kteří měli evidentně za úkol pašovat obrovské sumy peněz v hotovosti ze země do Dubaje. Tam akcionáři prostředky investovali do nákupu luxusních nemovitostí.
Banka se počátkem tisíciletí stala symbolem pokroku a modernizace země a vyplácela platy statisícům afghánských vojáků, policistů a vládních zaměstnanců z peněz poskytovaných mezinárodními dárci, včetně USA a Japonska.
V roce 2010 nicméně stála na pokraji krachu a byla zachována jen díky finanční pomoci zahraničních dárců, kteří se obávali, že pád banky by mohl vést ke kolapsu křehké afghánské ekonomiky.
Instituce se od té doby přejmenovala na Novou kábulskou banku a je pod přímým dohledem afghánského ministerstva financí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.