Alespoň <span>vzdálená vize</span>. G8 chce snížit emise CO2 o polovinu

Zahraničí
8. 7. 2008 08:48
Společný boj s emisemi se nedaří. Sázejí se aspoň společně stromky.
Společný boj s emisemi se nedaří. Sázejí se aspoň společně stromky.

Společný boj s emisemi se nedaří. Sázejí se aspoň společně stromky.Vyjednavači osmi hospodářských mocností se na summitu skupiny G8 v japonském letovisku Tójako předběžně shodli na prohlášení o boji se změnou klimatu. Uvedly to dnes zdroje obeznámené s vyjednáváním. Podle zdroje Evropské unie by společné prohlášení vedoucích představitelů G8 mělo být "důležitým krokem" vpřed.

Třídenní summit skupiny G8, která zahrnuje USA, Kanadu, Rusko, Francii, Británii, Německo, Itálii a Japonsko, dnes zahájil rozhovory o stavu světové ekonomiky, které se budou týkat především vysokých cen potravin a energie. Pak by u oběda měla přijít na řadu změna klimatu a odpoledne situace v Africe.

ČTĚTE TAKÉ: Omezování emisí v zemích G8? Plané sliby

Pokud se potvrdí shoda na prohlášení o boji s globálním oteplováním, vyřešil by se tak zřejmě nejkontroverznější bod programu summitu. "Evropská komise je optimistická, pokud jde o výsledek, a věří, že to bude důležitý krok ve srovnání s loňským summitem v Heiligendammu," řekl zdroj EU.

Podrobnosti rýsující se dohody zatím nejsou známy. Podle dalších zdrojů by text měl jít dál než prohlášení z Heiligendammu, které slibovalo "seriózně zvážit" snížení emisí kysličníku uhličitého do roku 2050 o polovinu.

Demonstranti chtějí rozpuštění G8 a místo slibů okamžité akce.Vysocí představitelé zemí G8 dlouho do noci jednali o podobě prohlášení, které by umožnilo americkému prezidentovi Georgi Bushovi, aby na ně přistoupil. Bush odmítá konkrétní závazek USA, dokud nebudou ochotny připojit se ke snižování emisí i rozvíjející se ekonomiky. Ale rychle se rozvíjející země jako Čína a Indie to odmítají udělat, dokud tak neučiní bohaté státy.

Spojené státy jsou v tomto směru pod tlakem západní Evropy a EU. Předseda Evropské komise José Barroso v pondělí v Tójaku řekl, že dohodne-li se skupina G8 mezi sebou, získá lepší pozici pro vyjednávání s Čínou a dalšími státy. Státy G8 produkují 40 procent škodlivin přispívajících ke globálnímu oteplování.

Chystané prohlášení by také mělo zdůraznit dohodu rozvíjet nové technologie a poskytnout finanční prostředky chudým zemím na omezení emisí skleníkových plynů. Nicméně ekologové jsou skeptičtí k možnosti, že je možné dosáhnout pokroku ještě za Bushe, a čekají spíše na nového amerického prezidenta. Oba kandidáti, John McCain i Barack Obama, považují boj s emisemi skleníkových plynů za prioritu.

Skupina G8 by měla dnes vydat prohlášení nejen ke změně klimatu, ale i o pomoci Africe, rostoucích cenách potravin a o světovém ekonomickém vývoji.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ