Ambasády KLDR dělají byznys se zbraněmi. Jako i jiné země

Zahraničí
11. 3. 2014 10:00
Rakety patří k vývozním hitům Kimovy říše. Na snímku střely 130 mm.
Rakety patří k vývozním hitům Kimovy říše. Na snímku střely 130 mm.

Severní Korea využívá ambasády v některých zemích ke zprostředkování ilegálního obchodu se zbraněmi. Vyplývá to ze zprávy panelu expertů Organizace spojených národů. Podle zprávy komunistický režim v KLDR vyvinul řadu důmyslných technik, jak obejít sankce mezinárodního společenství.

Osmičlenný panel OSN podezřívá z obchodování se zbraněmi například severokorejské ambasády na Kubě a v Singapuru. Mezi těmito zbraněmi jsou podle OSN například stíhací letouny nebo součásti pro výrobu raket. Severokorejskou loď vezoucí právě tyto zbraně loni v červenci zastavila Panama.

Severní Korea pravidelně provádí zkoušky raket a v minulosti tyto testy použila k tomu, aby pohrozila svému jihokorejskému sousedovi za vojenská cvičení se Spojenými státy. KLDR čelí řadě sankcí za porušování rezolucí OSN, které jí raketové a nukleární zkoušky zakazují.

Zpráva rovněž zmiňuje, že Pchjongjang začal využívat důmyslnější krycí opatření, kterými maskuje nákupy různého zboží, ať již zakázaného či legálního. 

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK/AP

Další čtení

Trump opět pohrozil podáním žaloby na šéfa centrální banky Powella

Zahraničí
30. 12. 2025

Denník N: Slovenské národní divadlo propustí pět herců včetně Pauhofové

Zahraničí
29. 12. 2025

Írán možná obnovuje jaderný program, uvedl Trump po schůzce s Netanjahuem

Zahraničí
29. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV