Americké sankce jsou součástí boje, řekl šéf Hizballáhu

Zahraničí
25. 5. 2018 23:08
Lídr Íránem podporovaného šíitského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh.
Lídr Íránem podporovaného šíitského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh.

Americké sankce neohrozí libanonské hnutí Hizballáh, ale mohou mít negativní dopad na jeho podporovatele. Nová libanonská vláda proto má povinnost občany, které sankce postihnou, chránit. V televizním projevu to řekl lídr Íránem podporovaného šíitského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh. 

Spojené státy se snaží zastavit finanční toky tohoto hnutí. Například minulý týden uvalily sankce na představitele Hizballáhu v Íránu či na guvernéra íránské centrální banky Valíolláha Sajfa, který podle Washingtonu převáděl Hizballáhu milionové sumy. Washington a jeho partneři v zemích Perského zálivu tento měsíc rovněž oznámili, že rozšířili sankce proti vedení Hizballáhu a jeho dvěma nejvyšším představitelům Nasralláhovi a jeho zástupci Naímu Kásimovi.

Nové sankce proti Hizballáhu zavedly USA poté, co americký prezident Donald Trump 8. května oznámil, že Spojené státy odstupují od mezinárodní jaderné s Íránem. Krátce nato šéf americké diplomacie Mike Pompeo představil 12 bodů, jejichž splněním Spojené státy podmiňují zmírnění či zrušení protiíránských sankcí. Cílem amerických požadavků je mimo jiné zastavit íránský balistický program a přimět Írán, aby ukončil své zapojení do konfliktů na Blízkém východě, především v Jemenu a Sýrii.

"Když uvalí sankce na libanonské firmy a organizace... je to samozřejmě velmi škodlivé, takže by to nikdo neměl podceňovat," uvedl Nasralláh v televizním projevu s tím, že libanonská vláda se nesmí k občanům, na které byly uvaleny sankce, postavit zády. Vůdce Hizballáhu rovněž uvedl, že Bílý dům zřejmě hodlá své kroky namířené proti Hizballáhu a Íránu stupňovat, a vyzval své podporovatele, aby vytrvali.

"Tlak na kteréhokoliv dárce či přispěvatele k odboji....je součástí tohoto boje," zdůraznil Nasralláh s tím, že americké sankce nebudou mít dopad na sestavení nové vlády po parlamentních volbách z 6. května. Ve čtvrtek libanonský prezident Michel Aún pověřil sestavením vlády dosavadního premiéra Saada Harírího, poté co ho nominovala většina libanonských poslanců.

Podle tradičního klíče musí být v Libanonu v čele vlády sunnita, parlament řídí šíita a prezidentský úřad zastává maronitský křesťan. V případě nového kabinetu půjde podle očekávání znovu o vládu národní jednoty, která zahrne i Harírího oponenty z Hizballáhu.

Autor: ČTK , Reuters, APFoto: , TK/AP/Hassan Ammar

Další čtení

Papež František

Papež měl namále, hrozila mu smrt, svěřil se jeho lékař. Už ho chtěli nechat odejít

Zahraničí
25. 3. 2025

Nevěřte rozvracečům Evropy. Většina lidí je v EU ráda, vidí prospěch, říká průzkum

Zahraničí
25. 3. 2025

Trumpův tým omylem vyzradil novináři vojenské plány. Pozval ho na chat

Zahraničí
Aktualizováno: 25. 3. 2025 09:43

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ