Irácký parlament by měl odhlasovat nedůvěru vládě premiéra Núrího al-Málikího, protože se mu nepodařilo využít masivní nasazení americké armády a najít politické řešení k ukončení iráckého konfliktu. V pondělí po návštěvě Iráku to řekl předseda branného výboru amerického Senátu Carl Levin (73).
Spolu s ním situaci posuzoval jeho republikánský kolega z výboru John Warner (80). Ve společném prohlášení konstatovali, že navýšení počtu amerických jednotek, o němž letos rozhodl prezident George Bush, poskytlo iráckým politikům větší manévrovací prostor. Nevyužili ho prý ale a nedospěli ke kompromisu, který je pro uklidnění Iráku nezbytný.
Levin řekl, že irácký parlament má možnost vyjádřit nedůvěru Málikího vládě hlasováním. Tento kabinet podle něj funguje hlavně na základě etnických vazeb.
Z vlády odešla téměř polovina ministrů. Málikímu se minulý týden sice podařilo vytvořit nové čtyřstranné spojenectví pro příští koalici, ale jsou v něm zastoupeni jenom Kurdové a šíité. Sunnité se k alianci odmítli připojit.
O kolapsu vlády hovořil v rozhovoru pro britský list The Independent také irácký šíitský duchovní Muktadá al-Sadr. Řekl, že se blíží konec Málikího vlády. Podle Sadra je příčinou příliš těsná spolupráce kabinetu s americkou armádou.
"Ta vláda nepřežije, protože se ukázalo, že nedokáže spolupracovat s významnými složkami národa. Premiér je zjevně loutka Američanů a právě oni se rozhodnou ho vyměnit, jakmile zjistí, že selhal. Tady není demokracie, nás okupují cizí vojáci," řekl Sadr.
Je sice stejně jako Málikí šíita, ale patří také mezi zanícené odpůrce přítomnosti zahraničních jednotek. Na jaře odvolal své ministry z vlády, když Málikí odmítl přistoupit na jeho požadavek vyžadovat od Američanů harmonogram pro stažení vojsk. Málikí tenkrát řekl, že se o odchodu armád bude rozhodovat na základě konkrétní bezpečnostní situace v Iráku.
Na snímku irácký prezident Džalála Talabání (vpravo) s demokratickým senátorem Carlem M. Levinem z Michiganu (uprostřed) a jeho republikánským kolegou z Virginie Johnem W. Warnerem, 18. srpna 2007.
Foto: AP