Lidská práva
Ani muž, ani žena. Indie má úředně třetí pohlaví
15.04.2014 19:20
Indický nejvyšší soud dnes schválil zavedení kategorie "třetího pohlaví". Aktivisté bojující za lidská práva přelomové rozhodnutí soudu přivítali s tím, že v zemi s více než miliardou obyvatel pomůže milionům lidí, kteří čelí diskriminaci v silně konzervativní indické společnosti. K "neurčitému" pohlaví se mohou hlásit lidé, kteří se necítí být mužem ani ženou.
Může se jednat o osoby, které se narodily s mužskými i ženskými pohlavními znaky, ale také třeba o transsexuály, kteří nemohou nebo nechtějí podstoupit chirurgickou přeměnu pohlaví, nebo o eunuchy.
"Uznání transgender osob jako třetího pohlaví není otázkou sociální či lékařskou, ale otázkou lidských práv," řekl soudce K.S. Rádhakrišnan.
Federální vládě a vládám jednotlivých indických států nejvyšší soud nařídil, aby lidé "neurčitého" pohlaví měli nárok na stejnou sociální podporu a pracovní příležitosti jako jiné menšinové skupiny. "Jsou to občané této země a mají právo na vzdělání a všechna ostatní práva," uvedl Rádhakrišnan.
Takzvané třetí pohlaví uznává oficiálně jen několik zemí na světě, kupříkladu Austrálie či Nepál. Jako první evropská země zavedlo tuto kategorii v listopadu Německo.
V Indii tentýž nejvyšší soud v prosinci odmítl zrušit zákaz homosexuálního styku. Podle 153 let starého zákona z koloniálního období i za dobrovolný homosexuální styk mezi dospělými osobami hrozí v Indii desetileté vězení.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.