Arcibiskup rezignoval. Kryl sexuální zneužívání kolegy

Zahraničí
30. 7. 2018 13:57
Arcibiskup Philip Wilson byl odsouzen k ročnímu pobytu ve vězení.
Arcibiskup Philip Wilson byl odsouzen k ročnímu pobytu ve vězení.

Australský arcibiskup Philip Wilson, odsouzený k ročnímu vězení za to, že kryl sexuální zneužívání dětí jiným duchovním, rezignoval na svou funkci. Podle agentury Reuters to oznámil Vatikán s tím, že papež Wilsonovu demisi přijal. Arcibiskup z Adelaide je nejvýše postaveným duchovním římskokatolické církve odsouzeným za nečinnost v případě sexuálního zneužívání.

Australský soud uznal v květnu sedmašedesátiletého arcibiskupa vinným, že kryl závažný trestný čin jiného člena církve. Byl jím kněz James Fletcher, který děti zneužíval v 70. letech. Roku 2004 byl usvědčen a odsouzen k osmiletému žaláři za zneužití devíti dětí. Zemřel ve vězení v roce 2006. Wilson u soudu prohlásil, že o činech dotyčného kněze nevěděl, soud ale uvěřil svědkovi, který tvrdil opak.

Počátkem července byl arcibiskup Wilson odsouzen k 12 měsícům vězení s tím, že bude moci o podmínečné prominutí zbytku trestu požádat po půl roce od jeho nastoupení. O termínu začátku trestu by se mělo rozhodnout 14. srpna, dokdy soudce zváží, zda bude moci duchovní odpykat trest v domácím vězení.

Arcibiskup od vynesení rozsudku svou funkci nevykonává, odstoupit ale i přes četné protesty odmítal. Uváděl, že na svůj post rezignuje pouze v případě, že soud zamítne jeho odvolání proti rozsudku. Demisi arcibiskupa žádal tento měsíc také australský premiér Malcolm Turnbull.

Římskokatolickou církví v posledních letech hýbou skandály spojené s pedofilií ve více zemích. Papež František opakovaně vyzval k přísnému potrestání těch, kteří se dopustí sexuálního zneužívání nezletilců. Vydal také dekret umožňující odvolávání biskupů, kteří nebudou rázně řešit případy sexuálního zneužívání nezletilých katolickými kněžími.

V sobotu papež František přijal rezignaci amerického kardinála Theodora McCarricka, jednoho z předních představitelů katolické církve v USA, a nařídil mu, aby se do uskutečnění církevního procesu v ústraní věnoval modlitbám a pokání. Bývalý washingtonský arcibiskup čelí obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Darren Pateman

Další čtení

ilustrační foto

Cestovat po USA je stále těžší. Kvůli shutdownu zase zrušili přes 800 letů

Zahraničí
8. 11. 2025
ilustrační foto

Zhubnout nebo zemřít. Na ropných plošinách bude limit váhy do 125 kilo

Zahraničí
8. 11. 2025
Francouzští policisté - ilustrační foto

Tři ženy prý ve Francii chystaly útok a sháněly návod na pásy s výbušninami

Zahraničí
8. 11. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ