Bojovník s terorem
Asad se zatím cítí jako vítěz. Rád by byl nadále prezidentem
20.01.2014 12:30
Syrský prezident Bašár Asad odmítl předat svou funkci někomu z opozice. V rozhovoru pro agenturu AFP řekl, že je velká šance, že bude v letošních prezidentských volbách kandidovat. Odmítl odpovědnost armády za masakry spáchané v syrském konfliktu, který stál životy více než 100 tisíc lidí.
Asad poskytl rozhovor v neděli, jen několik dní předtím, než mají ve Švýcarsku začít mezinárodní jednání o mírovém ukončení bojů. Zastoupena má být jak Asadova vláda, tak její oponenti. Situaci však komplikuje nejnovější pozvánka generálního tajemníka OSN adresovaná Íránu. Opozice znovu pohrozila neúčastí, protože Írán patří k hlavním Asadovým spojencům nejenom politicky, ale také vojensky.
V rozhovoru Asad odhadl, že válka proti povstalcům potrvá ještě dlouho. Na konferenci se má mimo jiné hovořit o přechodné vládě, o příměří a o otevření humanitárních koridorů. Jednou z příčin dlouhých příprav konference byly hádky o Asadovi. Opozice a její spojenci chtějí, aby odstoupil.
Asadovi vyprší letos mandát. V rozhovoru dal jasně najevo, že hodlá znovu kandidovat. "Myslím, že mé kandidatuře nic nebrání. Pokud si to veřejnost bude přát, nebudu váhat ani vteřinu. Existuje velká šance, že kandidovat budu," prohlásil s úsměvem.
U moci je od roku 2000, kdy vystřídal svého zemřelého otce Háfize, jenž Sýrii vedl tři desetiletí.
Opozici Bašár Asad neuznává. Podle něj jde o "výtvor" zahraničních rozvědek. "Přijedou k hranici na půl hodiny a pak utíkají. Jak by se mohli stát členy vlády? Copak může ministr pracovat zvenku? To jsou naprosto nerealistické nápady a můžeme je považovat za žert," řekl Asad s poukazem na exilovou opozici.
Ty, kdo bojují proti jeho armádě v Sýrii, označil stejně jako v minulosti za teroristy. Hovořil o úspěšném "protiteroristickém boji". "To však neznamená, že vítězství je nablízku. Jde o komplikovanou bitvu, která si vyžádá mnoho času. Kdyby ji Sýrie prohrála, zavládl by chaos na celém Blízkém východě," řekl prezident.
Podle něj se musí konference ve Švýcarsku, zvaná Ženeva 2, zaměřit především na boj proti terorismu. "Jakýkoli politický výsledek, který nezahrne boj proti terorismu, bude bezcenný," prohlásil Asad.
Asad zásadně odmítl rozlišovat mezi povstaleckými skupinami. "Na rozdíl od názvosloví používaného v západních sdělovacích prostředcích říkám, že stojíme proti jednomu nepříteli, proti extremistickým teroristům," řekl.
Vyloučil také jakékoli úvahy o vlastním exilu. "Útěk není řešení. Musím být v první řadě obránců vlasti. To byl jediný scénář od začátku krize," sdělil prezident, který žije v Damašku s manželkou a třemi dětmi.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.