Asadova vláda pohřbila příměří v Sýrii, tvrdí opozice

Zahraničí
20. 4. 2016 17:00
Syrský prezident Bašár Asad (na snímku uprostřed) na návštěvě vojáků a důstojníků na vojenském kontrolním stanovišti na okraji Damašku v Sýrii.
Syrský prezident Bašár Asad (na snímku uprostřed) na návštěvě vojáků a důstojníků na vojenském kontrolním stanovišti na okraji Damašku v Sýrii.

Vláda prezidenta Bašára Asada "pohřbila" příměří vyhlášené v zemi na konci února, uvedl vůdce syrské exilové opozice Anas Abdá. Varoval rovněž, že problematické mírové rozhovory, které byly před pár dny přerušeny, se mohou zcela zhroutit. Podle zástupce syrské vlády opoziční vyjednávací komise nereprezentuje syrský lid.

Abdá je vůdcem opoziční Syrské národní rady (SNC), která sídlí v Turecku. Jestliže se nic nezmění, zástupci opozice, kteří oznámili, že z jednání odjíždějí, se podle něj do Ženevy brzy nevrátí.

Klid zbraní mezi povstalci a syrskou vládou trval od 27. února, v posledních dnech byl ale zejména na severu země neustále porušován. Opozice na protest proti vládním útokům opustila Ženevu a ve Švýcarsku zanechala jen malý technický tým. Následně oznámila, že úterní vládní nálety na dvě města kontrolovaná opozicí na severozápadě země usmrtily 44 civilistů. "Režim včera pohřbil příměří," prohlásil Abdá na tiskové konferenci v Turecku. Za posledních 53 dní prý vládní jednotky porušily klid zbraní více než 2100krát.

Asadova vláda a Moskva tvrdí, že bojují pouze proti radikálním islamistům z fronty An-Nusra a Islámského státu (IS), kterých se příměří netýká. Klid zbraní podle nich naopak porušují povstalci.

Syrská národní rada je součástí opoziční vyjednávací komise (HNC), která v Ženevě jednala. Šéf HNC Rijád Hidžáb již dříve vyzval mezinárodní pozorovatele, aby monitorovali dodržování příměří v Sýrii. Rada bezpečnosti OSN by pak měla tvrdě zasáhnout proti těm, kteří klid zbraní porušují.

Syrská vládní delegace obviňování opozice odmítla s tím, že rozhovory ve Švýcarsku bere vážně. Jak uvedl hlavní syrský vládní vyjednávač Bašár Džaafarí, odjezd opozice z Ženevy by naopak mohl pomoci v nalezení řešení situace v zemi. Opoziční vyjednávací komise totiž podle něj nereprezentuje syrský lid.

Některé ozbrojené skupiny bojující na straně povstalců proti Asadovu režimu se už chystají na pokračování bojů. "Naše situace na frontě je přijatelná, očekáváme ale další podporu, jak slíbily některé státy, abychom mohli (Asadův režim) přinutit k politickému řešení," uvedl plukovník Fáris Bajúš, velitel Severní divize, která je součástí povstalecké Svobodné syrské armády. Návrat opozice k jednacímu stolu prý v dohledné době neočekává.

Rusko nad přerušením rozhovorů vyjádřilo své znepokojení. "Situace není jednoduchá a samozřejmě, že máme určité obavy," řekl mluvčí Kremlu Dmitrije Peskova.

Ruské ministerstvo zahraničí obvinilo syrskou opozici z vydírání. HNC podle něj není schopna se dohodnout. "Tím, že dává ultimáta, se rijádská skupina zjevně pokouší zamaskovat skutečnost, že nemá žádný konkrétní a realistický návrh," uvedlo ministerstvo. Opoziční skupinu HNC podporuje Saúdská Arábie. Ruská diplomacie rovněž odmítla obvinění opozice, že vládní vojska a ruské síly porušují příměří.

Rusko se do konfliktu zapojilo se svou armádou loni v září. Letos v březnu sice oznámilo částečné stažení kontingentu, Moskva si ale v Sýrii ponechala část letectva, které syrské vládní jednotky stále podporuje.

Úterní nálety v provincii Idlib na severozápadě země zkritizovala Francie. Podle mluvčího francouzské diplomacie letecké údery ukazují, že se režim uchyluje k násilnostem a nemá zájem na hledání politického řešení již více než pět let trvající války.

Autor: Reuters, ČTK Foto: ČTK , ABACA

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ