Syrská vládní vojska vtrhla do oblasti v metropoli Damašku obývané palestinskými uprchlíky, a to po čtyřdenním dělostřeleckém ostřelování jižního předměstí, kde se ukrývají protirežimní povstalci. Informovali opoziční aktivisté. Jejich informace ale nešlo nezávisle ověřit.
Síly věrné prezidentovi Bašáru Asadovi dávají do značné míry přednost využívání leteckých sil a dělostřelectva k bombardování oblastí, kde jsou zakopaní povstalci. Pěchotu pak nasazují, až když je většina obránců na ústupu a když tak mají zajištěnou bezpečnou početní převahu.
Téměř 18 měsíců trvající konflikt se také přelil dále přes hranice. Tři rakety vystřelené ze Sýrie dopadly do iráckého příhraničního města a zabily podle místních zdrojů pětiletou dívku.
Evropská unie dnes ve snaze ukončit krveprolití pohrozila syrské vládě od příštího měsíce novým sankcemi. Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle dnes po návštěvě syrského uprchlického tábora v Jordánsku řekl, že vidí "první známky hroucení Asadova režimu". "Je zapotřebí izolovat režim Bašára Asada," řekl na tiskové konferenci.
Německo podle něj využije svého předsednictví v Radě bezpečnosti OSN k přípravám opatření vedoucích k izolaci Sýrie, což má dál zvýšit tlak na režim. "Myslíme si, že zašli příliš daleko a že jejich čas vypršel," dodal Westerwelle.
Využívání vojenské síly k potlačení povstání, které začalo jako mírumilovné prodemokratické protestní hnutí, stálo podle Reuters Asada mnoho spojenců v arabském a muslimském světě. Také vedlo k tomu, že syrskou administrativu a armádu opouští stále více lidí. Posledními zběhy jsou dva syrští diplomaté v Malajsii, kteří podle panarabské televizní stanice Al-Arabíja oznámili v pátek, že se připojili k opozici.
Asad spoléhá na věrnou sektu
I tak je přeběhlictví považováno zatím za převážně symbolickou záležitost, podotýká Reuters. Asad se stále spoléhá na úzký kruh příbuzných a vedoucích členů menšinové sekty alávitů, kteří ovládají vládnoucí elitu a kteří udržují jeho rodinu už 42 let u moci.
Podle opozičního zdroje se vládní vojska dnes přehnala palestinským uprchlickým táborem Jarmúk, kde bylo v pátek zabito deset lidí. Napadena byla místní nemocnice a mnoho zraněných civilistů bylo prý zatčeno.
Syrská organizace pro lidská práva oznámila, že v pátek bylo po celé zemi zabito 170 lidí, a to většinou v Damašku a v Halabu. Podle ní zahynulo při povstání již 23 tisíc lidí. Na 200 tisíc lidí už uprchlo do Turecka, Jordánska, Iráku a Libanonu.