Austrálie opět zavádí dočasná víza pro žadatele o azyl

Zahraničí
5. 12. 2014 08:31
Do Austrálie nejčastěji míří chudí z asijských zemí zmítaných válkou (ilustrační foto).
Do Austrálie nejčastěji míří chudí z asijských zemí zmítaných válkou (ilustrační foto).

Australská vláda znovu zavedla kontroverzní dočasná víza, která umožní tisícům ilegálních migrantů opustit živoření v detenčních centrech a žít ve společnosti. Na druhé straně ale těmto lidem hrozí po uplynutí tří let deportace ze země.

Předtím než předchozí australská vláda zavedla přísnou politiku vůči azylantům - spočívající v posílání těchto lidí do třetích zemí k soudnímu stíhání, aby tím ztratili možnost usadit se v Austrálii -, připluly do země na lodích tisíce lidí hledající lepší živobytí. S nimi nynější kabinet musí nějak naložit.

Tito uprchlíci, mezi kterými jsou stovky dětí, nyní budou moci opustit zadržovací tábory a po dobu tří let žít ve společnosti. Budou mít pracovní práva a budou moci požádat o víza pro kvalifikované osoby či o jiná víza určená imigrantům. Jestliže však nedostanou trvalá víza, úřady je mohou poslat zpět do zemí jejich původu.

Revidovaný návrh zákona po dlouhých debatách schválil těsnou většinou Senát, horní komora parlamentu. Podle některých zákonodárců je odhlasovaný systém nejlepší možnou volbou.

Austrálie už k sobě uprchlíky nepouští. Na snímku záchranná akce po ztroskotání lodi s uprchlíky u indonéské Jávy.Dočasná víza zavedená za vlády bývalého premiéra Johna Howarda (1996-2007) kritizovali obhájci lidských práv a OSN, podle nichž Austrálie neplní své závazky, které vyplývají z konvencí OSN týkajících se uprchlíků. Kritici poukazují na to, že tříletá víza neposkytují stálou ochranu.

Přísná politika Austrálie zaměřená na zastavení přílivu žadatelů o azyl zahrnuje i posílání těchto migrantů do táborů v chudé Papui-Nové Guineji a na Nauru, kde jim hrozí dlouhé zadržování během úředního řízení.

Běženci mířící do Austrálie pocházejí převážně z chudých, válkou zmítaných asijských zemí. Velkou část z nich tvoří Íránci, ale jsou mezi nimi i migranti z Afghánistánu, Srí Lanky, Pákistánu, Vietnamu, Iráku, Bangladéše a Barmy.

Další čtení

ilustrační foto

Poplatek za vstup do Benátek je protiústavní šílenství, uvedl exstarosta

Zahraničí
20. 4. 2025
ilustrační foto

Chystáte se do USA? Na hranicích vám mohou prohledat mobil i bez důvodu

Zahraničí
20. 4. 2025

Putin vyhlásil velikonoční příměří. Nabídl třicet hodin namísto třiceti dnů

Zahraničí
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ