Austrálie posílila své jednotky na <span>Východním Timoru</span>

Zahraničí
12. 2. 2008 09:33
Archivní snímek prezidenta Josého Ramose Horty.
Archivní snímek prezidenta Josého Ramose Horty.

Na Východní Timor přijelo 200 australských vojáků.Na Východní Timor dnes přijelo 200 australských vojáků, kteří posílí zdejší kontingent mírových sil. Nové jednotky by podle měly přispět ke zklidnění situace v zemi, kde úřady po pondělních atentátech na prezidenta Josého Ramose Hortu a premiéra Alexandra Xanana Gusmaa vyhlásily výjimečný stav.

Zdravotní stav prezidenta Horty, který byl v noci na pondělí postřelen do břicha, zad a hrudi při pokusu o atentát, zůstává podle lékařů vážný, ale stabilizovaný. Oznámil to ředitel nemocnice v australském Darwinu, kam byl zraněný prezident převezen.

ČTĚTE TAKÉ: Prezident Východního Timoru byl postřelen

Podle ředitele zdejší nemocnice Lena Notarase se lékařům podařilo dát do pořádku Hortovu prostřelenou pravou plíci a odstranit z ní úlomky kulky.

Nositel Nobelovy ceny za mír Horta se podle Notarase v nejbližší době podrobí dalším operacím. "V nejbližších 24 až 36 hodinách se bude muset vrátit na sál kvůli další operaci, ale jeho stav je nyní stabilizovaný," prohlásil ředitel nemocnice. "(Horta) zůstane v umělém spánku minimálně do čtvrtka a na jednotce intenzivní péče do neděle nebo do pondělí," dodal.

Výjimečný stav trvá

Archivní snímek prezidenta Josého Ramose Horty.Premiér Gusmao označil útoky, z nichž jeden mířil i na jeho automobilovou kolonu, za pokus o státní převrat zorganizovaný vzbouřeneckým vůdcem Alfredem Reinadem. Ten při činu sám zahynul a přesný motiv jeho útoku zůstává nejasný.

Východotimorský viceprezident Vicente Guterres v pondělí vyzval obyvatele země ke klidu. Zároveň vyhlásil na 48 hodin výjimečný stav a v metropoli Dili také noční zákaz vycházení. O zachování klidu usiluje australský kontingent, jenž má po posílení 1000 členů, ve spolupráci s 1600 policisty mise OSN, kteří na ostrově působí od roku 2006.

Útok na hlavu Východního Timoru ostře odsoudila řada světových státníků, včetně amerického prezidenta George Bushe a také Organizace spojených národů. Rada bezpečnosti OSN ve svém prohlášení apelovala na vládu ostrovního státu, aby co nejdříve pohnala před soud ty, kteří jsou "za tento ohavný čin zodpovědní".

Východní Timor se odtrhl od Indonésie po referendu v roce 1999 doprovázeném násilnostmi. Až do roku 2002 pak zemi spravovala OSN.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce novou premiérku. Má posílit ekonomiku a výrobu zbraní

Zahraničí
14. 7. 2025
Robert Fico

Fico poslal Fialu někam a pozval ho na Slovensko. Chce dál blokovat sankce

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ