Australský ministr obrany oficiálně připustil, že jedním z hlavních důvodů nasazení vojáků v Iráku je snaha zabezpečit dodávky ropy. Vláda však popírá, že ropa byla důvodem pro invazi.
"Naše obranná strategie, kterou jsme dnes zveřejnili, definuje pro obranu několik hlavních úkolů. Zabezpečení zdrojů je jedním z nich," prohlásil ministr obrany Brendan Nelson (48) v celoaustralské televizní stanici ABC. "Je zjevné, že Blízký východ - nejen Irák, ale celý region - je důležitým dodavatelem ropy pro celý svět," dodal.
Na tento aspekt by se podle ministra měl brát zřetel i ve všech úvahách o předčasném stažení z Iráku, podobně jako na terorismus či na násilí mezi iráckými šíity a sunnity.
Nelsonova slova ale popřel australský premiér John Howard (67), podle něhož je hlavním zájmem Austrálie v Iráku ochrana a budování demokracie. Howard odmítl jakékoli spojení s ropou již na počátku samotné operace.
Labouristická opozice, která protestuje proti australské přítomnosti v Iráku, vládu okamžitě obvinila z pokrytectví.
Vláda konzervativního premiéra Johna Howarda, blízkého spojence amerického prezidenta George Bushe, se do iráckého tažení zapojila hned od jeho počátku. V Iráku je nyní nasazeno asi 1575 Australanů. Podle ministra obrany tam zůstanou tak dlouho, dokud jich bude zapotřebí, a to bez ohledu na blížící se parlamentní volby.
Americký velvyslanec v Austrálii Robert McCallum již dříve prohlásil, že pokud vůdce australské opozice Kevin Rudd splní slib o stažení vojáků, jestliže vyhraje koncem roku volby, mohlo by to způsobit napětí mezi Austrálií a USA.
Na snímku australští vojáci v Iráku.
Foto: www.defence.gov.au