Vlivný australský opoziční poslanec Sam Dastyari, který v poslední době čelil kritikám kvůli svým kontaktům s bohatými čínskými podnikateli, dnes oznámil svůj odchod ze Senátu. Uvedl, že tak činí pro dobro své strany. Australský ministr pro imigraci a ochranu hranic Peter Dutton označil Dastyariho v pondělí za "dvojitého agenta" Číny.
Napětí ve vztazích mezi Austrálií a Čínou se zvýšilo poté, co australská vláda minulý týden předložila návrh nového zákona, který má bránit cizímu vměšování do politických aktivit v zemi. Na základě vládního návrhu by mělo být mimo jiné zakázáno sponzorování politických subjektů ze zahraničí. Premiér Malcolm Turnbull přitom jako jeden z důvodů jmenoval "znepokojující zprávy o čínském vlivu".
Čína, která je největším obchodním partnerem Austrálie, na to reagovala s rozhořčením a oficiální list vládnoucí komunistické strany Lidový deník tyto zmínky označil za "rasistické" a "paranoidní".
Čtyřiatřicetiletý senátor Dastyari, přezdívaný Shanghai Sam, byl vycházející hvězdou středolevé Australské labouristické strany. Již minulý měsíc ale rezignoval na své stranické funkce, když se objevila videonahrávka, na níž poslanec schvaluje rozpínavé kroky Číny ve sporných oblastech Jihočínského moře.
Na videu je Dastyari zachycen s bohatým čínským podnikatelem Chuangem Siang-moem, který proslul svými štědrými dary australským politikům, jež vyvolaly obvinění, že si Čína kupuje v Austrálii vliv.
Dastyari se ocitl pod palbou kritiky rovněž kvůli nedávné zprávě australských médií, podle nichž se v roce 2015 snažil přemluvit místopředsedkyni strany, aby se nescházela v Hongkongu s prodemokratickým aktivistou nesouhlasícím s nadvládou Pekingu.
"Dnes jsem se po dlouhém zvažování rozhodl, že labouristické straně udělám největší službu, když se v roce 2018 nevrátím do Senátu," řekl Dastyari reportérům v Sydney.