
V Barmě dnes pokračoval proces s disidentkou Do Aun Schan Su Ťij, která čelí obvinění z porušení pravidel domácího vězení. Soud vyslechl výpověď posledního svědka obhajoby a poté souhlasil s odložením závěrečných argumentů obhajoby na 24. července. Sdělil to advokát čtyřiašedesátileté ženy, které hrozí až pětileté vězení.
Před hlavní rangúnskou věznicí Insein, kde se proces koná, se v ranních hodinách rozmístila pořádková policie, aby zabránila jakýmkoli nepokojům, jež by soudní jednání mohly provázet. Podle britské zpravodajské stanice BBC se k věznici přesto dostavila stovka příznivců disidentky. Incidenty hlášeny nebyly.
ČTĚTE TAKÉ: Aktivisté se modlili za Su Ťij. Půjdou do vězení
Su Ťij: Chtějí mi zamezit v účasti ve volbách
Vězení v Barmě, kde drží Su Ťij, je tábor tiché smrti
Do Aun Schan Su Ťij se prý cítí dobře. "Byli jsme s ní dnes u soudu a její zdraví je dobré. Již jsme se setkali a projednali osmnáctistránkovou osnovu našich závěrečných argumentů," citoval Reuters obhájce. Očekává se, že soud označí ženu za vinnou a pošle ji do vězení.
Proces za zavřenými dveřmi pokračoval týden poté, co Barmu navštívil generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Během dvoudenní návštěvy jednal s představiteli vládní vojenské junty, ale nepodařilo se mu je přimět k souhlasu, aby se směl setkat se Su Ťij. Pan Ki-mun rovněž na juntu naléhal, aby nejznámější barmskou opoziční političku a nositelku Nobelovy ceny za mír propustila, ale ani s touto výzvou neuspěl.
Su Ťij je souzena za údajné porušení pravidel domácího vězení, v němž strávila více než 13 z minulých 19 let. Krátce před vypršením zatím posledního "trestu" byla uvězněna kvůli Američanovi, který se dostal přes jezero do jejího domu a pobyl v něm, ač nezván, dva dny. Su Ťij za to hrozí až pětiletý žalář. Ve světě je proces povětšinou považován za záminku, jak prodloužit známé opoziční političce vězení, ona sama to považuje za politický proces.
Foto: ČTK/AP