Bezpečnostní situace v Iráku je katastrofální

Zahraničí
21. 8. 2011 09:30
Američtí vojáci v okolí All Air Base v Iráku.
Američtí vojáci v okolí All Air Base v Iráku.

Loni extremisté v Iráku zabili tři tisíce civilistů. A jen letos v červnu 15 amerických vojáků. Pokud jde o civilisty, je více obětí než při lidových povstáních v Tunisku a v Egyptě dohromady. Irák však u mnohých upadl v zapomenutí.

Z pohledu Západu to dělá dojem, jako by tam byli aktivní už jen teroristé. V Meziříčí (Eufrat a Tigris) však vládne obecně katastrofální bezpečnostní situace, která se stále zhoršuje, konstatuje čerstvá zpráva amerického generálního inspektora pro obnovu Iráku Stuarta B. Bowena.  

Výbuchy náloží v autech a sebevražedné atentáty patří v Iráku takřka ke smutné rutině. Téměř denně přinášejí teroristé smrt a utrpení Iráčanům, beztak už zdrceným válkou a diktaturou.

Další exploze, tentokrát před policejní služebnou v Nadžafu 15. srpna 2011.Na titulní stránky mezinárodních listů se však teroristé se svým člověkem pohrdajícím bojem proti politickým rivalům a údajným nevěřícím dostanou už jen zřídkakdy. Z teroru se stává něco jako běžná černá kronika.

Výjimky ovšem občas existují – třeba v případě z pondělí tohoto týdne, kdy útoky v několika městech zároveň zabily desítky lidí.

Každodenní teror v Iráku, jejž chtěl bývalý americký prezident George Bush svou invazí z roku 2003 proměnit v maják demokracie pro arabský svět, se hrozí změnit v zapomenutý konflikt. Pro Araby v jiných zemích, kteří se nyní bez zahraničních jednotek (výjimkou je Libye s bombardováním ze strany NATO) snaží zbavit svých vládců a zkorumpovaných elit, je Irák po svržení prezidenta Saddáma Husajna Američany odstrašujícím příkladem.

"Má vlast se změnila v blázinec bez lékařů," stěžuje si bývalý špičkový úředník z Bagdádu. Postarší muž se před čtyřmi lety přestěhoval do Káhiry poté, co začal dostávat výhrůžky smrtí. Proti své rezignaci bojuje tento zámožný sunnita studiem západní filozofie. Jiný důchodce to zkouší se sarkasmem: Americké vrtulníky nad Irákem."My Iráčané budeme po smrti ušetřeni pekla, protože ho všichni zažijeme už na zemi, s tím terorem, hroznými politiky a teplotami jako v pekařské peci."

To ostatně plně potvrzuje i zmíněná zpráva generálního inspektora USA pro obnovu Iráku Staurta B. Bowena. Je dlouhá 172 stran a na závěr konstatuje, že Irák "je nebezpečnější než před dvanácti měsíci".   

Patnáct mrtvých amerických vojáků v červnu znamenalo největší ztráty armády USA v zemi za uplynulé dva roky. Když loni prezident Barack Obama oznámil, že americké jednotky se ze země stáhnou do konce roku 2011, prohlásil že vojáci USA otevřeli iráckému lidu možnost k lepší budoucnosti. Nyní se zvažuje, že část Američanů by v zemi, kde vládne podle Bowena "katastrofální bezpečnostní situace", mohla zůstat déle. Jde o deset tisíc mužů a žen.

Téměř všechny americké vojáky zabili šíitské milice, konstatuje ve své analýze Bowen. Šíitští bojovníci se snaží zvyšovat na Američany tlak, aby skutečně do konce letoška odešli.  

Pokud se tak stane, varuje Bowen, hrozí, že země upadne do občanské války a rozpadne se na tři části – kurdskou, sunnitskou a šíitskou. Tedy scénář, který visí ve vzduchu už dlouho. Podle Bowena se zvyšuje i počet raketových útoků na takzvanou zelenou zónu v Bagdádu, kde stojí četné vládní budovy a velvyslanectví.

Na bagdádském tržišti v čase ramadánu.Roste i počet cílených útoků na irácké vojáky, příslušníky bezpečnostních sil, na politiky či soudce.

Tento týden v pondělí explodovalo mezi Kirkúkem na severu a Nadžafem na jihu Iráku krátce za sebou více než deset bomb. Teploměr v Bagdádu ukazuje 43 stupňů Celsia. Ten, kdo si nemůže dovolit generátor pro klimatizaci, se koupe v potu, kdykoliv zase a znovu vypadne dodávka státní elektřiny.

A to je těžko snesitelné právě nyní v islámském postním měsíci ramadánu, kdy věřící nemají od východu do západu slunce nic jíst ani pít.

Konflikt mezi sunnitskými a šíitskými muslimy, který při absenci demokratické kultury vyznačuje dělicí linie mezi militantními uskupeními v Iráku, dodatečně podněcuje i televizní seriál. Má název Hasan a Husajn a tematicky zpracovává mocenské boje a teologické disputace raných muslimů, včetně jejich rozdělení na sunnity a šíity.

Částým terčem útoků jsou i iráčtí vojáci.Když odpůrci iráckého premiéra Núrího Málikího po nejnovější vlně pumových útoků kritizovali šéfa vlády a bezpečnostní síly, přišel poslanec z Málikího šíitského spojenectví s argumentem, že spouštěčem teroru je právě tento televizní seriál.

Abdal Mahdí Šafadží soudí, že seriál odehrávající se v 7. století otevírá staré rány a prezentuje šíity v negativním světle - jeho producenti jsou proto podle něj spoluodpovědni za nynější teror. Parlament sice o uplynulém víkendu vysílání tohoto eposu o islámu zastavil, ale dá se nadále chytit na zahraničních satelitních kanálech.

Pro převážnou většinu Američanů a prezidenta Obamu, který by měl podle původních plánů stáhnout koncem prosince z Iráku poslední americké vojáky, jsou podobné disputace stěží pochopitelné.

Vedou jen k tomu, že se v USA rozrůstá skupina těch, kdo žádají, aby byli Iráčané ponecháni svému osudu.

Američtí námořníci se připravují na střídání svých kolegů v Iráku v pevnosti Fort Jackson.

Autor: - pp -, DPA, ČTK Foto: Pentagon , ČTK/AP , Profimedia

Další čtení

Námořní pěchota USA, ilustrační foto

Jako pod ozbrojenou okupací, popsala operaci agentů starostka L. A.

Zahraničí
8. 7. 2025
ilustrační foto

Na přepadené lodi v Rudém moři zemřeli dva lidé. Útok trvá druhý den, motory nefungují

Zahraničí
8. 7. 2025
Juraj Cintula, slovenský atentátník

Dohoda o vině a trestu padá. Atentátník na Fica chtěl příliš nízký trest

Zahraničí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ