Téměř 15 let po smrti někdejší íránské princezny Sorajji rozhodl německý soud o jejím mnohamilionovém dědictví. Podle verdiktu připadne jmění bývalému osobnímu tajemníkovi jejího bratra, a to na základě jeho krátké závěti v notebooku.
Bývalá druhá manželka íránského šáha Mohammada Rezy Pahlavího, jejíž matka byla Němka a otec Íránec, zemřela v říjnu 2001 v Paříži. Předtím zanechala Sorajjá závěť, podle níž se měl stát dědicem její bratr Bidžán. Ten ale zemřel týden po ní, čímž začala dlouhá právní bitva o pohádkové dědictví, čítající mnoho milionů.
Před kolínským soudem, který je k řešení sporu příslušný kvůli poslednímu Bidžánově bydlišti, se konaly paralelně dva soudní spory. Verdikt se týkal sporu o platnost Bidžánovy závěti, která se našla v notebooku a která měla datum 1. listopadu 2001, což bylo jen pár hodin před Bidžánovou smrtí. Soud uznal platnost závěti, a dal tak za pravdu tajemníkovi Hassanovi F. proti žalující straně, jíž byli příbuzní princezny.
Ve druhém sporu o dědictví šlo o movitý majetek v hodnotě 4,5 milionu eur (121,6 milionu Kč). Šperk a vybavení princeznina pařížského bytu přiřkl již loni soud třem francouzským neziskovým organizacím, kterým je Sorajjá odkázala v případě, že se nenajdou Bidžánovi zákonní potomci. Ve sporu šlo mimo jiné o to, zda se pojem zákonní potomci bude vykládat podle islámského práva. Nakonec soud rozhodl, že dědictví by mohly dostat jen děti vzešlé z manželství. To ale Bidžán neuzavřel.
Mluvčí soudu v Kolíně nad Rýnem zopakoval, že tento movitý majetek připadne francouzskému Červenému kříži, francouzskému spolku na ochranu zvířat a francouzské organizaci, která se stará o postižené lidi.
Sorajjá, jíž se říkalo "princezna se smutnýma očima", se za íránského šáha provdala v roce 1951 jako osmnáctiletá. Protože ale neporodila manželovi následníka trůnu, po sedmi letech se pár rozvedl. Sorajjá dostala odstupné 20 milionů dolarů a doživotní rentu a odešla do exilu. Žila převážně v Evropě, kde měla mnoho slavných a bohatých nápadníků. Neúspěšně se pokusila o filmovou kariéru.
Pahlaví se v roce 1959 znovu oženil, 20 let nato jej ale svrhla islámská revoluce. Zemřel v roce 1980 v Káhiře.