V druhém největším syrském města Aleppu po skončení třídenního příměří v sobotu večer propukly těžké boje s intenzivním dělostřeleckým ostřelováním a došlo i k náletům. Tvrdí to opoziční Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie. Humanitární příměří vyhlásilo ve čtvrtek Rusko, jehož letectvo svými nálety podporuje vládní síly prezidenta Bašára Asada.
Syrské a ruské nálety podle SOHR zasáhly klíčovou frontovou linii na jihozápadě města. Propukly rovněž prudké přestřelky mezi vládními silami a povstalci, kteří ovládají východní část Aleppa. Zpravodaj agentury AFP slyšel dělostřelbu hřmět v celé oblasti.
Z města se během příměří nepodařilo evakuovat raněné, ani nemohly dorazit konvoje s humanitární pomocí, protože OSN nedostala dostatečné bezpečnostní záruky od stran konfliktu. V neděli má příměří zase pokračovat, a to opět po dobu jedenácti hodin.
SOHR v předchozím období od vyhlášení částečného klidu zbraní ve čtvrtek nezaznamenala žádné syrské ani ruské nálety na povstaleckou východní část Aleppa.
Syrská a ruská armáda vyzvaly už dříve obyvatele Aleppa i bojovníky, aby město opustili určenými koridory, povstalci ale odmítli. Syrský režim se podle nich chce jen zbavit svých oponentů ve městě.
"Nikdo koridory nepoužil. Hrstka lidí, která se pokusila odejít, musela čelit ostřelování v blízkosti koridorů a město nemohla opustit," řekl zástupce povstalecké skupiny Fastakim, která v HAleppu působí. Ostřelování a střety v některých částech města podle něj pokračovaly jako obyčejně.
Syrská státní média tvrdí, že rebelové brání civilistům opustit východní čtvrť města.
Boje o Aleppo byly obnoveny v září po přerušení předchozího příměří a podle ochránců lidských práv si vyžádaly stovky mrtvých. V obležení se ocitlo na 250 tisíc obyvatel. Dohodě o ukončení bojů brání kromě jiného neshody mezi Ruskem a USA, které podporují opačné strany konfliktu a neshodují se v otázce oprávněné opozice a teroristů. Válka v Sýrii si od roku 2011 vyžádala již více než 300 tisíc mrtvých.