Buď pomoc, nebo reaktory, hrozí Severní Korea
13.12.2008 11:30
Jestliže bude pozastavena energetická pomoc Severní Koreji, zpomalí Pchjongjang rozebírání jaderných zařízení. V Pekingu to řekl náměstek severokorejského ministra zahraničí Kim Kje-kwan. Nové napětí kolem KLDR vzniklo po minulých šestistranných rozhovorech, při nichž Severokorejci odmítli poskytnout písemný souhlas s inspekcemi svých jaderných zařízení.
Rozhovorů se dlouhodobě účastní oba korejské státy, Čína, Rusko, USA a Japonsko. Na energetické pomoci Severokorejcům se jejich protějšky z rozhovorů shodli už loni, ale podmiňují ji prověřením informací o jaderných aktivitách. "Počkáme si, zda se energetické a ekonomické kompenzační projekty pohnou z místa. Pokud ne, přizpůsobíme tomu rychlost rozebírání svých zařízení," řekl Kim před odletem do Pchjongjangu.
ČTĚTE TAKÉ: Zachránci dynastie Kimů? Francouzští lékaři
Severokorejští účastníci schůzky si ve středu stěžovali na zpoždění energetické pomoci a jihokorejský ministr zahraničí předpověděl, že KLDR bude vytvářet obstrukce pro likvidaci jaderného komplexu v Jongbjonu, aby získala další pomoc. Pchjongjang do poloviny letošního listopadu obdržel asi polovinu dohodnutého množství topných olejů.
KLDR loni přistoupila na to, že odstaví reaktor v Jongbjonu a zpřístupní informace o všech svých jaderných zařízeních. Výměnou za to měla získat energetickou pomoc v podobě milionu tun topného oleje a výmaz z amerického seznamu zemí podporujících terorismus.
ČTĚTE TAKÉ: Severokorejci uzavřeli hranici s Jihem
KLDR budovala civilní jaderný program ve spolupráci se Sovětským svazem a s Čínou od 50. let minulého století. Moskva i Peking však odmítaly podpořit vývoj severokorejské atomové zbraně. V roce 2003 Pchjongjang odstoupil od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní a v říjnu 2006 uskutečnil první jadernou zkoušku.
Foto: Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.