Bye, <span>bye Iráku</span>... Bush se loučí se svým válčištěm

Zahraničí
14. 12. 2008 14:14
Bushe v Iráku vítají tamní velitel amerických vojsk a ambasador USA.
Bushe v Iráku vítají tamní velitel amerických vojsk a ambasador USA.

Bushe v Iráku vítají tamní velitel amerických vojsk a ambasador USA.Americká invaze do Iráku byla nutná pro zajištění bezpečnosti Spojených států. V Bagdádu to dnes prohlásil americký prezident George Bush, který přiletěl na neohlášenou návštěvu Iráku. Bush rovněž zdůraznil, že válka v zemi stále není u konce, dohoda mezi Bagdádem a Washingtonem ale podle něj vytvoří solidní základy pro další pokrok v Iráku.

Bushovu návštěvu poznamenal drobný incident, když po něm jeden z iráckých novinářů hodil boty.

"Tento úkol nebyl jednoduchý, ale byl nezbytný pro americkou bezpečnost, pro naději pro Iráčany a pro světový mír," řekl americký prezident po setkání se svým iráckým protějškem Džalálem Talabáním. Bushova vláda rozhodla o invazi do Iráku, díky níž byl v roce 2003 svržen režim Saddáma Husajna. Bývalý irácký prezident byl koncem roku 2006 popraven.

Talabání označil Bushe za přítele iráckého lidu. "Pomohl nám osvobodit naši zemi a dospět k tomuto dni, kdy máme demokracii, lidská práva a postupně se zlepšuje i naše prosperita," řekl Talabání.

ČTĚTE TAKÉ: Bush: Jsem jen prostý prezident
                        Petraeus velí silám USA na Blízkém východě a v Asii

Bush se rovněž sešel s iráckým premiérem Núrím Málikím. Oba politici slavnostně podepsali bilaterální dohodu, která upravuje podmínky pro setrvání amerických vojáků v zemi po skončení letošního roku. O konečném znění dohody obě země jednaly deset měsíců.

Vojáci USA pomáhají vyčerpanému kolegovi maratonci, Bagdád 12.12.08.Bushova návštěva se neobešla bez incidentů. Při společném vystoupení s Málikím jeden z iráckých novinářů arabsky vykřikl na amerického prezidenta, že je pes, a hodil po něm své boty. Bush se sehnul a ani jedna z bot ho netrefila, Iráčana následně ochranka odtáhla pryč. Ostatní reportéři se posléze za chování svého kolegy omluvili.

Bezpečnostní dohoda, kterou Bush s Málikím podepsali, nahradila mandát OSN, který dosud upravoval působení Američanů v Iráku. Podle nového dokumentu musejí američtí vojáci ze země odejít nejpozději do tří let, tedy do konce roku 2011. V současnosti je v Iráku nasazeno na 150 tisíc Američanů.

Nový americký prezident Barack Obama, který se ujme moci 20. ledna, ale plánuje časnější stažení, hovoří o 16 měsících. Připustil ale, že i potom by mohla část vojáků v Iráku zůstat v roli školitelů.

Bush s iráckým prezidentem Talabáním.Současná Bushova cesta do Iráku je podle Bílého domu jeho návštěvou na rozloučenou. Bush je v Iráku během osmi let ve funkci už počtvrté, naposledy zemi navštívil loni v září.

Dnešní návštěva byla přísně tajena i před nejbližšími a Bílý dům kvůli tomu dokonce šířil nepravdivé zprávy o Bushově programu ve Washingtonu.

Těsně před Bushem byl v Iráku ministr obrany Robert Gates, který zůstane šéfem Pentagonu i v kabinetu nastupujícího prezidenta Obamy. Gates v sobotu jednal s velitelem amerických jednotek v Iráku Rayem Odiernem a prohlásil, že USA ponechají v zemi maximální počet vojáků přinejmenším do provinčních voleb, které se konají 31. ledna. Odborníci se obávají, že volby by mohly vyprovokovat novou vlnu násilností.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

Kdy se Donald Trump na Putina rozlobí? Rusko může válku ukončit hned, ale nechce.

Trump uznal, že hovor s Putinem „nepřinesl pokrok“. Už mu svítá nebo ne?

Zahraničí
4. 7. 2025

Zklamání z Putina, opatrnost vůči Ukrajině. Trump mění tón v konfliktu

Zahraničí
4. 7. 2025

Nehoda dálkového autobusu na severu Německa si vyžádala 20 zraněných

Zahraničí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ