Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) oznámil, že do Pásma Gazy vyšle dva týmy chirurgů, kteří pomohou pečovat o Palestince, již byli těžce zraněni při izraelské palbě během demonstrací u hranice. Červený kříž na místě rovněž pomůže založit chirurgické oddělení určené k péči o těžce zraněné.
"Tato šestiměsíční infuze lékařských zkušeností a materiálu urychlí dlouhou cestu k obnově a pomůže přetíženému zdravotnictví," uvedl šéf MVČK pro Blízký východ Robert Mardini s tím, že od začátku protestů 30. března bylo zraněno 13 tisíc Palestinců, včetně 3600 lidí, kteří byli postřeleni ostrými náboji.
Hranice Gazy s Izraelem se v posledních dvou měsících stala dějištěm hromadných protestů, které organizovalo zejména hnutí Hamás. Palestinci při nich zapalovali pneumatiky a házeli kameny na izraelské vojáky, kteří reagovali ostrou palbou. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví zemřelo 116 Palestinců, nejméně 60 z nich pak během protestů, které se konaly během kontroverzního otevření americké ambasády v Jeruzalémě 14. května. Na 13 tisíc Palestinců bylo zraněno, mnoho z nich zřejmě bude mít doživotní následky. Za nepřiměřené použití síly vůči protestujícím kritizovala Izrael řada zemí a také Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva.
Červený kříž v nemocnici aš-Šifá, která je největší v Gaze, založí chirurgické oddělení s 50 lůžky. "Naší jasnou prioritou teď je pečovat o pacienty se střelnými poraněními. Představte si 1350 osob s těžkými zraněními, přičemž každý pacient musí podstoupit tři až pět operací, což se dohromady rovná 4000 operací, z nichž polovinu odoperují týmy MVČK," uvedl Mardini s tím, že by takové množství těžkých případů pravděpodobně ochromilo nemocnici v Ženevě.
"V uplynulých osmi týdnech byla jasnou prioritou záchrana životů a končetin. Obrovské množství pacientů v Gaze také potřebuje pooperační péči," uvedl lékař Gabriel Salazar, který je koordinátorem zdravotní péče MVČK v Izraeli a na okupovaných palestinských územích.
Pásmo Gazy je hustě zalidněný, úzký pobřežní pás vklíněný mezi Izrael a Egypt. Po více než desetiletí vlády Hamásu jsou životní podmínky většiny obyvatel pásma neradostné. Nezaměstnanost převyšuje 40 procent, voda z vodovodu se nedá pít a elektřina funguje pouze několik hodin denně. Nemocnice mají dlouhodobý nedostatek zdravotnického materiálu, dovoz i vývoz zboží je omezen a některé části území stále čekají na obnovu po konfliktu s Izraelem z roku 2014.