Na neohlášenou návštěvu Píkistánu a Afghánistánu přiletěl americký viceprezident Richard Cheney. Při setkání s pákistánským prezidentem vyzval Parvíze Mušarafa, aby jeho země zvýšila úsilí v boji proti terorismu. Po jednání v Islámábádu se letecky přesunul do sousedního Afghánistánu, kde má podle agentury Reuters diskutovat s prezidentem Hamídem Karzáím o postupu proti očekávané ofenzivě bývalého afghánského vládního hnutí Taliban.
Cheney ocenil pomoc, kterou Pákistán poskytuje USA a jejich spojencům na Středním východě. Zároveň ale vyjádřil obavy z přeskupování povstalců z řad fundamentalistického Talibanu, kteří se chystají v Afghánistánu zahájit jarní ofenzivu proti koaličním silám. Toto téma má podle tiskových agentur dominovat také Cheneyho rozhovorům s afghánským prezidentem.
Cheneyho návštěva Pákistánu přišla v době zvyšujícího se tlaku Washingtonu na Islámábád ohledně snah zlikvidovat výcvikové tábory Al-Káidy na pákistánsko-afghánském pomezí. Americký list The New York Times na svých internetových stránkách napsal, že prezident George Bush se rozhodl oficiálně upozornit Mušarafa, že demokraty ovládaný americký Kongres by mohl snížit Pákistánu pomoc, pokud Islámábád neučiní víc v boji proti Al-Káidě na svém území.
Americký viceprezident v této souvislosti "vyzval prezidenta, aby byl Pákistán aktivnější" v potírání teroristů, sdělil po setkání nejmenovaný pákistánský představitel. Mušaraf údajně Cheneyho ujistil, že "Pákistán dělá, co je v jeho silách". Problémy s násilím v oblasti pocházejí podle pákistánského prezidenta z Afghánistánu, ne Pákistánu. Mušaraf také znovu zdůraznil, že jeho země je pevně odhodlána pokračovat v protiteroristickém tažení, uvedla agentura AP.
O situaci v sousedním Afghánistánu jednal Mušaraf také s britskou ministryní zahraničních věcí Margaret Beckettovou. Šéfka britské diplomacie se setkala i se svým pákistánským protějškem Khuršídem Kasúrím, kterému slíbila větší britskou podporu při bránění průniků afghánských radikálů z jejich základen v Pákistánu do Afghánistánu. V Islámábádu se má ještě Beckettová sejít s opozičními vůdci.
Podle neoficiálních informací zveřejněných agenturou DPA by do Pákistánu měla v úterý přiletět i americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.
Zastávky v Pákistánu a Afghánistánu byly neočekávaně zařazeny do programu Cheneyho asijské cesty, během níž již navštívil Japonsko a Austrálii, dva klíčové spojence USA v oblasti. Mezi spojence USA ve válce proti terorismu patří i Pákistán. Islámábád po útocích z 11. září 2001 odvolal svou podporu Talibanu a začal spolupracovat s americkými zpravodajskými službami při hledání islámských radikálů.
V Afghánistánu mají Američané v současnosti 27 000 vojáků, z nichž 15 000 působí pod velením NATO a zbytek provádí operace proti teroristům. Pentagon oznámil, že před očekávanou ofenzivou Talibanu plánuje posílit stávající jednotky dalšími více než 3 000 muži.
Foto: archiv