Chlubivý irácký vojín al-Málikí: Postaráme se o sebe
16.07.2007 15:04
Irácký premiér Núrí Kámil al-Málikí (57) v sobotu prohlásil, že si Irák dokáže zajistit bezpečnost v zemi i bez pomoci protisaddámovské koalice. Bezpečnostní složky jsou prý připraveny převzít starosti o bezpečnost, kdykoliv budou Američané chtít opustit zemi.
„Vláda má vážný zájem na zvyšování počtu vojáků, jejich výcviku a nákupu zbraní pro ně, aby mohli účinněji zajišťovat bezpečnost v momentě, kdy se mnohonárodní síly rozhodnou částečně stáhnout své síly, nebo úplně odejít z Iráku,“ řekl podle listu Washington Post Malíkí na tiskové konferenci v Bagdádu.
Přitom dnes podle agentur při dvou sebevražedných atentátech na severu Iráku zahynulo 85 osob a 180 lidí utrpělo zranění. Nálože vybuchly v kamionu u sídla jedné z kurdských politických stran v ropném středisku Kirkúk a na tržišti, na němž bylo v době explozí velké množství lidí. Je téměř jisté, že počet obětí se ještě zvýší.
Včera zabíjely bomby v Bagdádu. 11 lidí zemřelo a 15 bylo zraněno v bagdádské obchodnické čtvrti Karrada při výbuchu auta u čerpací stanice.
Vyšetřování největší bankovní loupeže dějin, k níž v Karradě došlo minulý týden, nepřineslo zatím žádné výsledky: po neuvěřitelných třech stech milionech dolarů se slehla zem.
Další nebezpečí pro ambiciózního premiéra znamená sektářské násilí. V blízkosti Bagdádu bylo nalezeno 23 osob, které byly mučeny a zavražděny střelou do hlavy. Čtyři z obětí byly ženy.
Výčet uplynulého víkendu pokračuje smrtí osmi šíitských žen, které byly přepadeny a zabity ve svém domě v převážně sunnitském městě Džabalá,
Američané se podle oficiálních armádních míst mohou pochlubit dopadením jednoho z lokálních vůdců al-Kajdy v Iráku. Muž působil v Mosulu a řídil síť nezávislých buněk bojovníků džihádu.
Američané z podpory kajdistů viní hlavně Sýrii a Írán. Američané i šíitští Iráčané v poslední době prohlašují, že nejvíc bojovníků a sebevražedných atentátníků přišlo ze Saudské Arábie.
Zhruba 45 procent zahraničních bojovníků sunnitského džihádu je podle amerických údajů, publikovaných v britských The Times, ze Saúdské Arábie, patnáct procent ze Sýrie a deset ze severní Afriky. Saúdové také provedli víc sebevražedných atentátů, než lidé kterékoli jiné národnosti. Je to poprvé, co americká oficiální místa zmiňují v takovém rozsahu zapojení saúdských Arabů do nepokojů v Iráku.
Spojené státy se tak dostaly do složité situace, když musí bojovat proti státním příslušníkům svého nejvýznamnějšího spojence v oblasti. Těžko budou moci zabránit konzervativním sunnitským Saúdům, aby napadali šíity řízenou vládu v Bagdádu a různé civilní a náboženské cíle.
Na fotografii: Výsledek sebevražedného atentátu v Kirkúku, 16. červenec 2007
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.