Čína a Indie připíjejí na <span>světlé zítřky</span>

Zahraničí
15. 1. 2008 09:00
Premiéři Indie Manmóhan Singh a Číny Wen Ťia-pao.
Premiéři Indie Manmóhan Singh a Číny Wen Ťia-pao.

Premiéři Indie Manmóhan Singh a Číny Wen Ťia-pao.Premiéři Indie a Číny Manmóhan Singh a Wen Ťia-pao dnes v Pekingu podepsali rámcovou dohodu, která se podle nich má stát základem k posílení vzájemné spolupráce dvou nejlidnatějších zemí světa. Singh rovněž vyzval Čínu ke spolupráci při rozvoji mírových jaderných technologií.

"Je přirozené, že velmoci, které jsou vzájemně hospodářsky provázané, budou usilovat o oboustranně výhodnou spolupráci," řekl Singh, který dnes končí svou třídenní návštěvu Číny. Podle něj obě země sdílejí podobné priority, mezi něž patří především mír a stabilita v regionu.

Premiéři rovněž diskutovali o jaderné energetice. Dillí i Peking si nedávno stanovily ambiciózní cíle při výstavbě nových jaderných elektráren a omezování závislosti na uhlí, obě země jsou však závislé na zahraničních technologiích.

Pokrok především

Podle Singha by Čína a Indie měly při rozvoji svých jaderných programů spolupracovat, rozsah této spolupráce však indický premiér neupřesnil.

Singh a Wen se shodli i v otázce ochrany životního prostředí. Indie stejně jako Čína odmítá tlak vyspělých států, aby se obě asijské mocnosti zapojily do omezování emisí skleníkových plynů. "Nemůžeme se vzdát práva na zlepšení životních šancí našich lidí kvůli škodám, které na životním prostředí napáchali jiní, totiž ti, kdo plýtvali přírodními zdroji," prohlásil indický premiér.

Oba premiéři se také zavázali, že se pokusí ukončit spor o pohraniční území. Čína si nárokuje asi 90 tisíc čtverečních kilometrů indického státu Arunáčalpradéš, které jsou podle Pekingu součástí Tibetu.

Dillí naopak obviňuje Čínu, že od roku 1959 okupuje 38 tisíc čtverečních kilometrů indického území. Kvůli sporům o hranici spolu obě země vedly v roce 1962 válku.

Foto: AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ