Čína nesplnila slib, který dala Mezinárodnímu olympijskému výboru, a nezlepšila před olympijskými hrami v Pekingu dodržování lidských práv v zemi. Vláda naopak využila olympiádu k zavedení přísnějších opatření vůči kritikům.
Uvádí to zpráva mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International, která byla zveřejněna v Hongkongu.
Podle Amnesty Čína ve snaze představit se světu jako harmonická a stabilní společnost umlčela řadu kritiků režimu. Jen za poslední rok byly v rámci "úklidové kampaně" zatčeny tisíce aktivistů požadujících reformy společnosti. Řada z nich byla podle ochránců lidských práv bez procesu odsouzena k nuceným pracím.
Mediální cenzura
Amnesty rovněž kritizovala cenzuru, která omezuje čínská média a brání i obyčejným Číňanům ve volném přístupu k internetu. Podle organizace Čína také v řadě případů bránila v práci zahraničním novinářům.
"Při neustálém pronásledování a trestání těch, kteří nahlas mluvili o lidských právech, ztratily čínské úřady ze zřetele slib, který daly, když se před sedmi lety ucházely o přidělení her," řekla zástupkyně Amnesty pro Asii Rosean Rifeová. "Čínské úřady pošpinily odkaz olympiády," dodala.
Strážci lidských práv také kritizovali "tichou diplomacii" ze strany Mezinárodního olympijského výboru (MOV), která se podle organizace ukázala jako zcela neúčinná. Olympijský výbor podle ní nedokázal vyvinout dostatečný tlak na dodržování lidských práv v Číně. Amnesty rovněž nesouhlasí s nedávným výrokem předsedy MOV Jacquesa Rogga, podle něhož se situace v Číně zlepšuje.
Peking se k informacím Amnesty zatím nevyjádřil. V minulosti nicméně čínská vláda podobné zprávy odmítala jako neobjektivní.
Foto: archiv, Amnesty International