Představitelé Číny sdělili diplomatům USA, Německa a EU, že nositel Nobelovy ceny za mír, disident Liou Siao-po, nemůže být léčen v zahraničí. Disident byl podmínečně propuštěn po diagnóze rakoviny jater a je léčen pod dohledem ve městě Šen-jang na severovýchodě Číny.
Liou si od roku 2009 odpykával 11letý trest vězení za podvracení státní moci: v Chartě 08, již v první vlně podepsalo přes 350 čínských intelektuálů a která se inspirovala československou Chartou 77, volal po respektování lidských práv a zavedení voleb. Jeho žena je od roku 2010, kdy dostal její manžel Nobelovu cenu za mír, fakticky držena v domácím vězení.
Západní diplomaté požadovali, aby Liou a jeho žena mohli komunikovat s okolním světem bez prostředníků, zvolit si nemocnici podle svého uvážení a měli přístup k zahraničním lékařům. Představitelé čínské státní moci tvrdí, že rodina nemocného je s léčbou spokojena a Liou souhlasí s tím, že by se neměl přesouvat. Přátelé dvojice z okruhu disentu, mluví o opaku.
"Zcela jasně řekl, že pokud má zemřít, chtěl by umřít na Západě," řekl v telefonickém rozhovoru Liao I-wu žijící v německém exilu.
Mezinárodní organizace na obranu lidských práv Amnesty International v úterý sdělila, že disidentova žena čínské úřady žádala o to, aby mohl být její manžel léčen v zahraničí.