V Číně byl včera popraven bývalý šéf státního úřadu potravin a léčiv. Čeng Siao-jü (Zheng Xiaoyu) byl v květnu odsouzen za korupci.
Podle rozsudku přijal v přepočtu přes sedmnáct milionů korun za úplatky převážně od farmaceutických firem. Jedné z nich vydal povolení k výrobě 277 léků, zejména antibiotik.
Čeng vedl úřad osm let až do roku 2005, kdy byl propuštěn. Čínská vláda vydala po Čengově propuštění nařízení o přezkoumání asi 170 tisíc lékařských licencí, které byly vydány v době jeho působení v úřadu.
Čína v poslední době čelila kritice za několik případů závadných potravinářských a farmaceutických výrobků, které způsobily smrt několika desítkám osob. V roce 2005 v Číně například zemřelo třináct kojenců na podvýživu, neboť byli krmeni sušeným mlékem, které nemělo žádnou nutriční hodnotu.
I v zahraničí se rozšířila obava z čínských exportů. Na závadné přísady do psích konzerv zemřely v březnu 2007 ve Spojených státech tisíce koček a psů (viz TÝDEN 20/07). USA zastavily také dovozy čínské zubní pasty v souvislosti s květnovým případem jejich kontaminované zásilky do Střední Ameriky.
Čínští představitelé vyjádřili obavy ze sociálních nepokojů a špatné pověsti čínských produktů v zahraničí. Poprava Čenga tak měla ukázat jejich ochotu situaci změnit. Zdravotní standardy u potravin a léků se však v jednotlivých oblastech Číny výrazně liší a pro zlepšení situace by tudíž byla potřebná rozsáhlá reforma.
Vysoké tresty dostali za korupci také Čengovi dva bývalí podřízení: jeden z nich rovněž trest smrti a druhý 15 let vězení. Naposledy byli takto vysoce postavení čínští představitelé k trestu smrti odsouzeni před sedmi lety. V roce 2000 byli za korupci popraveni dva státní úředníci.
Na dolním snímku předsedkyně mluvčí státního úřadu potravin a léčiv Jan Ťiang-jang (Yan Jiangyang), která na dnešní tiskové konferenci odsoudila odhalené případy korupce v úřadu.
Foto: AP