Na chudáky musí být přísnost... Čínská služka sebrala svému zaměstnavateli mobil. Soud v provincii Che-nan ji poslal na deset let za mříže. Proti drakonickému rozsudku se ve veřejnosti zvedl odpor.
Osmačtyřicetiletá Čang Jün vysvětlovala svou krádež tím, že v domácnosti svých zaměstnavatelů pracovala jako služka už čtyřicet dní, nedostala však ani jüan. O peníze, alespoň menší částku jako zálohu, si opakovaně říkala. Ale bezvýsledně.
K odcízení mobilu došlo loni 2. prosince. Uklízečka pocházející z vesnice ráno objevila přístroj odložený v botníku. Spontánně si ho vzala jako odškodnění za nevyplacenou mzdu. Byla jsem rozzuřená na svého šéfa, řekla obvodnímu soudu v Čeng-čou žena, jež neumí číst ani psát. Mobil ukryla v záhonu zeleniny na zahradě.
Když začal pán domu mobil postrádat a ptal se jí, zda ho neviděla, odvětila, že ne. Osudným se jí ale stala kamera, která zabírá pozemek u domu. Zachytila ji, jak telefon vyhrabává. Její zaměstnavatel na ni zavolal policii.
Soudci odůvodnili výši trestu cenou mobilního telefonu. Jde o luxusní přístroj značky Vertu. Na čínském trhu se prodává od roku 2004 a Číňané mu říkají "mobil milionářů". Pan Su, služčin chlebodárce, za něj prokazatelně zaplatil 68 tisíc jüanů (208 tisíc korun).
Kromě deseti let v žaláři musí žena zaplatit i pokutu 20 tisíc jüanů (zhruba 62 tisíc korun). Rozsudek vyvolal ve veřejnosti vlnu kritiky. A mnohé blogery vyprovokoval k agresivním komentářům. Všichni unisono verdikt kritizují a mimo jiné připomínají, že je nepřiměřený v zemi, jež se pyšní tím, že v ní lidé vlastní nejvíce mobilů na světě - už více než miliardu.
Kritika rozsudku má i silný sociální podtext, protože hlavní role v této kauze hrají milionář a chudá analfabetka. Jeden z blogerů píše: "Nenávidím krádeže. Ale ještě více nenávidím zaměstnavatele, který je dost bohatý na to, aby si kupoval luxusní mobil, ale uklízečce ve svém domě nechce zaplatit mzdu."
Jiný bloger uvádí: "Tento soud zjevně slouží bohatým a k chudákům se otáčí zády. Proč dostala hned deset let? Mobil přece ani nesnědla, ani nezničila." Do vzrušených debat se zapojil i známý pekingský sociolog Ju Ťien-žung. Na svých webových stránkách napsal, že by chtěl nešťastnici nějak pomoci, ale neví jak. Podle profesora Ťien-žunga jde o případ, v němž jde o právo a prostý lid. Případ, kdy se nespravedlivě zachází s nemajetnou vesničannkou. Proto prý ze své pozice vyzývá ke změně rozsudku.
Jen v sociolově mikroblogu jsou stovky reakcí, jejichž pisatelé mají vztek na soud a bohatého majitele mobilu. Jde prý o nelidský rozsudek.
Na odsouzenou ženu se už obrátil asi tucet advokátů, kteří jí chtějí pomoci. Prvním krokem podle nich musí být odvolání proti "přehnaně těžkému rozsudku".
Chenanský právník Čang Wej místnímu tisku vysvětluje, že je rozhodující, zda šlo o méně závažnou nebo zvláště závažnou krádež, za niž lze podle paragrafu číslo 264 trestního zákoníku poslat pachatele za mříže na deset a více let. Hranicí je podle něj hodnota zcizené věci vyšší než 60 tisíc jüanů (asi 182 tisíc korun).
Čang Wej připomíná obdobný případ z roku 2003, kdy měli být k extrémně vysokým trestům odsouzení vandrující dělníci v Pekingu. Muži ukradli 23 kilogramů hroznů z jedné plantáže v hlavním městě. Výzkumníci, jejichž institutu plantáž patří, zprvu tvrdili, že šlo o zvláště vzácné a drahé hrozny. Zlodějům hrozil dlouhý pobyt za mřížemi. Poté ale znalci ocenili ukradené hrozny na 376 jüanů (asi 1120 Kč) a stíhání dělníků se roku 2004 zastavilo.
Ve zmiňovaném případu služky by mohl rozsudek změnit rovněž odborný posudek znalce, který by konstatoval, že mobil už nemá původní hodnotu 68 tisíc jüanů, ale kvůli svému stáří a opotřebení výrazně nižší. To by znamenalo polehčující okolnost.
O celou kauzu se už prý začal zajímat druhoinstanční soud v Čeng-čou, což sociolog Ju Ťien-žung uvítal. "Je to dobrá zpráva," napsal ve svém blogu.
Pochvátil soud druhé instance za rychlou reakci a to, že vzal v úvahu i protesty veřejnosti. Jen tak dělá podle něj společnost pokroky.
"To znamená, že naše názory on-line jsou důležité. Můžeme něco ovlivnit."