Clintonová v Asii: KLDR mít <span>jaderné zbraně nesmí</span>

Zahraničí
23. 7. 2009 12:50
Ministryně zahraničí Clintonová nechce jadernou KLDR za žádnou cenu.
Ministryně zahraničí Clintonová nechce jadernou KLDR za žádnou cenu.

Ministryně zahraničí Clintonová nechce jadernou KLDR za žádnou cenu.Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová dnes vyzvala asijské státy, aby rázně podpořily nové sankce OSN proti Severní Koreji. Washington podle jejích slov využije "každé cesty" k denuklearizaci Korejského poloostrova.

Prohlásila to během regionálního bezpečnostního fóra Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) na úrovni ministrů zahraničí, kde znovu nabídla KLDR možnost plného obnovení diplomatických vztahů a dalších nabídek, pokud se vzdá jaderného zbrojního programu.

ČTĚTE TAKÉ: Clintonová: Hrozí spolupráce Severní Koreje s Barmou 
                        KLDR opět hrozí. USA nemají monopol na jaderné zbraně
                        Severokorejští vojáci přestávají být hrozbou, mají hlad

Severokorejský zástupce na schůzce ASEAN ale dnes prohlásil, že se jeho země k šestistranným rozhovorům o severokorejském jaderném programu nevrátí. Jako příčinu uvedl "hluboce zakořeněnou protiseverokorejskou politiku" Spojených států. "Šestistranné rozhovory skončily," prohlásil mluvčí severokorejské delegace Ri Hong-sik.

Šestistranné jaderné rozhovory, které KLDR vedla s Jižní Koreou, Spojenými státy, Čínou, Japonskem a Ruskem, skončily v loňském roce poté, co Pchjongjang ustoupil od svého slibu zastavit jaderný program.

V Thajsku zasedali ministři 10 členských zemí ASEAN i další pozvaní.V prohlášení k delegátům ASEAN Clintonová vyjádřila politování nad utrpením Severokorejců a dodala, že nejnaléhavějším bezpečnostním problémem Asie je v současnosti severokorejský jaderný program. "KLDR musí ukončit své snahy o získání jaderných zbraní a splnit své sliby," řekla Clintonová a dodala, že severokorejskou odpovědí zatím bylo jen čím dál tím výhrůžnější chování.

Severokorejské ministerstvo zahraničí dnes okomentovalo jedno z předchozích prohlášení Clintonové, v němž přirovnala režim v KLDR k "malým dětem" dožadujícím se pozornosti.

Legrační paní, co nedbá na mezinárodní etiketu

"Nemůžeme na paní Clintonovou pohlížet jinak než jako na legrační paní, která ráda pouští z úst podobnou rétoriku bez ohledu na elementární etiketu mezinárodního společenství. Občas vypadá jako holčička ze základní školy a někdy jako důchodkyně na nákupech," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

ČTĚTE TAKÉ: Pozor na imperialisty! BBC glosuje severokorejská média 
                        Obama: Radar nebude třeba, až pomine hrozba z Íránu  

Bez ohledu na severokorejské prohlášení o tom, že šestistranné rozhovory skončily, řekl v Pchúketu čínský ministr zahraničí Jang Ťie-čch', že je důležité, aby stagnující šestistranné rozhovory byly brzy obnoveny.

Severokorejský zástupce Ri Hung-sik.V Pchúketu se Clintonová sešla se svými protějšky z Ruska, Číny, Japonska a Jižní Koreje. Na tiskové konferenci uspořádané po těchto setkáních prohlásila, že pro Severní Koreu je jedinou možností "úplná a nezvratná denuklearizace", a dodala, že její kolegové ji v tomto postoji podporují.

Znepokojení v USA a Asii nevyvolává samotný fakt, že by komunistická KLDR mohla vlastnit jaderné zbraně a hrozit útokem. Odráží především sílící obavy, že jaderná Severní Korea povede Japonsko, Jižní Koreu a možná i další státy v oblasti k rozhodnutí, že i ony musejí zahájit vývoj jaderného arzenálu. Spojené státy mají rovněž strach, že by KLDR mohla své jaderné know-how prodat jiným zemím nebo dokonce teroristickým skupinám.

Jaderné zbraně ani v Koreji, ani v Íránu

Americká ministryně zahraničí také naznačila, jak by se USA mohly vyrovnat se situací, že by Írán disponoval jadernými zbraněmi: vyzbrojením svých spojenců v oblasti Perského zálivu a rozšířením "obranného deštníku" nad touto oblastí. Zopakovala přitom, že Írán disponující jadernými zbraněmi je "nepřijatelný".

"Stále ponecháváme otevřené dveře (pro rozhovory s Íránem), ale také musíme dát jasně najevo, že přikročíme k akci - a jak čas od času říkám, ochromující akci - a zapracujeme na vylepšení obrany našich partnerů v oblasti," prohlásila Clintonová.

Ministři zahraničí USA a členských zemí ASEAN a generální tajemník.

Místopředseda izraelské vlády Dan Meridor v reakci na komentář americké ministryně zahraničí prohlásil, že by bylo mnohem lepší Íránu zabránit v získání jaderných zbraní, než se jim snažit čelit za pomoci obranného deštníku.

"Nebyl jsem nadšený americkým prohlášením, ... že budou své spojence chránit jaderným deštníkem, jako by se již smířili s Íránem, který vlastní jaderné zbraně. Myslím, že je to chyba. Myslím, že by bylo vhodnější nepředpokládat, že Írán získá jaderné zbraně a snažit se tomu zabránit," řekl Meridor izraelskému vojenskému rozhlasu.

Foto: Reuters, ČTK/AP

Autor: ČTK

Další čtení

Útok na loď Greenpeace v roce 1985 přivedl hnutí řadu nových stoupenců

Zahraničí
10. 7. 2025

Žádný Měsíc nebo Mars. Trump mění vedení NASA a škrtá rozpočet

Zahraničí
10. 7. 2025

Bitva o důvěru: Evropská komise obviněna z netransparentnosti

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ