Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová dnes vyzvala asijské státy, aby rázně podpořily nové sankce OSN proti Severní Koreji. Washington podle jejích slov využije "každé cesty" k denuklearizaci Korejského poloostrova.
Prohlásila to během regionálního bezpečnostního fóra Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) na úrovni ministrů zahraničí, kde znovu nabídla KLDR možnost plného obnovení diplomatických vztahů a dalších nabídek, pokud se vzdá jaderného zbrojního programu.
ČTĚTE TAKÉ: Clintonová: Hrozí spolupráce Severní Koreje s Barmou
KLDR opět hrozí. USA nemají monopol na jaderné zbraně
Severokorejští vojáci přestávají být hrozbou, mají hlad
Severokorejský zástupce na schůzce ASEAN ale dnes prohlásil, že se jeho země k šestistranným rozhovorům o severokorejském jaderném programu nevrátí. Jako příčinu uvedl "hluboce zakořeněnou protiseverokorejskou politiku" Spojených států. "Šestistranné rozhovory skončily," prohlásil mluvčí severokorejské delegace Ri Hong-sik.
Šestistranné jaderné rozhovory, které KLDR vedla s Jižní Koreou, Spojenými státy, Čínou, Japonskem a Ruskem, skončily v loňském roce poté, co Pchjongjang ustoupil od svého slibu zastavit jaderný program.
V prohlášení k delegátům ASEAN Clintonová vyjádřila politování nad utrpením Severokorejců a dodala, že nejnaléhavějším bezpečnostním problémem Asie je v současnosti severokorejský jaderný program. "KLDR musí ukončit své snahy o získání jaderných zbraní a splnit své sliby," řekla Clintonová a dodala, že severokorejskou odpovědí zatím bylo jen čím dál tím výhrůžnější chování.
Severokorejské ministerstvo zahraničí dnes okomentovalo jedno z předchozích prohlášení Clintonové, v němž přirovnala režim v KLDR k "malým dětem" dožadujícím se pozornosti.
Legrační paní, co nedbá na mezinárodní etiketu
"Nemůžeme na paní Clintonovou pohlížet jinak než jako na legrační paní, která ráda pouští z úst podobnou rétoriku bez ohledu na elementární etiketu mezinárodního společenství. Občas vypadá jako holčička ze základní školy a někdy jako důchodkyně na nákupech," uvedlo ministerstvo v prohlášení.
ČTĚTE TAKÉ: Pozor na imperialisty! BBC glosuje severokorejská médiaObama: Radar nebude třeba, až pomine hrozba z Íránu
Bez ohledu na severokorejské prohlášení o tom, že šestistranné rozhovory skončily, řekl v Pchúketu čínský ministr zahraničí Jang Ťie-čch', že je důležité, aby stagnující šestistranné rozhovory byly brzy obnoveny.
V Pchúketu se Clintonová sešla se svými protějšky z Ruska, Číny, Japonska a Jižní Koreje. Na tiskové konferenci uspořádané po těchto setkáních prohlásila, že pro Severní Koreu je jedinou možností "úplná a nezvratná denuklearizace", a dodala, že její kolegové ji v tomto postoji podporují.
Znepokojení v USA a Asii nevyvolává samotný fakt, že by komunistická KLDR mohla vlastnit jaderné zbraně a hrozit útokem. Odráží především sílící obavy, že jaderná Severní Korea povede Japonsko, Jižní Koreu a možná i další státy v oblasti k rozhodnutí, že i ony musejí zahájit vývoj jaderného arzenálu. Spojené státy mají rovněž strach, že by KLDR mohla své jaderné know-how prodat jiným zemím nebo dokonce teroristickým skupinám.
Jaderné zbraně ani v Koreji, ani v Íránu
Americká ministryně zahraničí také naznačila, jak by se USA mohly vyrovnat se situací, že by Írán disponoval jadernými zbraněmi: vyzbrojením svých spojenců v oblasti Perského zálivu a rozšířením "obranného deštníku" nad touto oblastí. Zopakovala přitom, že Írán disponující jadernými zbraněmi je "nepřijatelný".
"Stále ponecháváme otevřené dveře (pro rozhovory s Íránem), ale také musíme dát jasně najevo, že přikročíme k akci - a jak čas od času říkám, ochromující akci - a zapracujeme na vylepšení obrany našich partnerů v oblasti," prohlásila Clintonová.
Místopředseda izraelské vlády Dan Meridor v reakci na komentář americké ministryně zahraničí prohlásil, že by bylo mnohem lepší Íránu zabránit v získání jaderných zbraní, než se jim snažit čelit za pomoci obranného deštníku.
"Nebyl jsem nadšený americkým prohlášením, ... že budou své spojence chránit jaderným deštníkem, jako by se již smířili s Íránem, který vlastní jaderné zbraně. Myslím, že je to chyba. Myslím, že by bylo vhodnější nepředpokládat, že Írán získá jaderné zbraně a snažit se tomu zabránit," řekl Meridor izraelskému vojenskému rozhlasu.
Foto: Reuters, ČTK/AP