Česká republika darovala tři miliony korun palestinským uprchlíkům z tábora Nahr al-bárid na severu Libanonu. Již čtvrtý týden se libanonská armáda snaží zlomit povstání džihádistické skupiny Fatah al-islám, která v táboře operuje.
Podle prohlášení českého zastupitelského úřadu v Palestině přispěli čeští daňoví poplatníci třemi miliony korun na podporu palestinských uprchlíků. Zprávu přinesla agentura Reuters.
Peníze poputují k lidem z tábora Nahr al-bárid ("Studená řeka"), kde v posledních týdnech snaží libanonská armáda zlikvidovat povstání sunnitských islamistických radikálů, kteří v nábožensky a etnicky smíšeném Libanonu usilují o nastolení emirátu se zákony šaríje.
Utečenecký tábor terorizuje skupina Fatah al-islám, která vznikla v roce
Česká pomoc však třemi miliony nekončí. Další peníze poputují na konto Agentury OSN pro podporu a práci pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě(UNRWA). Dva miliony poputují na účet organizace, která provozuje různá zařízení v devětapadesáti uprchlických táborech po celém Předním východě včetně Libanonu.
„Tento příspěvek přišel, když libanonský předseda vlády Fuád Siniora a UNRWA požádali o zahraniční pomoc,“ říká se podle Reuters ve zprávě české ambasády.
Na fotografii: Libanonští vojáci na kontrolním stanovišti v Tripolisu.
FOTO: AP