Dalších 20 tureckých policistů zatčeno kvůli odposlechům

Zahraničí
5. 1. 2015 16:55
Turecký prezidenta Recep Tayyip Erdogan.
Turecký prezidenta Recep Tayyip Erdogan.

V Turecku bylo zatčeno 20 policistů kvůli podezření, že se podíleli na odposlouchávání podnikatelů a politiků včetně tehdejšího premiéra a současného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Jde už o několikátou vlnu zatýkání v případu, který začal v roce 2013 a který Erdogan nazývá spiknutím. Podle něj za zveřejňováním ilegálních odposlechů stojí hnutí vedené jeho hlavním rivalem, umírněným islámským duchovním Fethullahem Gülenem.

Hlavním rivalem tureckého prezidenta Fethullah Gülen.Zatýkání policistů a představitelů státních zastupitelství začalo loni poté, co se koncem roku 2013 rozjelo protikorupční vyšetřování zaměřené proti Erdoganovi, některým členům jeho vlády a jeho spolupracovníkům. Podle prokuratury byly během tohoto vyšetřování ilegálně odposlouchávány tisíce lidí, včetně vysokých politiků a příslušníků výzvědné služby. V celách skončily stovky lidí.

Pondělní zásah se uskutečnil ve 12 městech a kromě odposlechů mají prý zatčení na svědomí padělání úředních dokumentů a narušování soukromí.

Třiasedmdesátiletý Gülen žije už 15 let v exilu ve Spojených státech, kam se uchýlil před soudním vyšetřováním. On a jeho hnutí Hizmet (Služba), které má několik milionů příznivců, hlásají úctu k vědě, k demokracii i k ostatním náboženstvím a vybudovali vlivnou společensko-náboženskou síť. V Turecku mají stále velký vliv a podle Erdogana se snaží vybudovat "paralelní stát".

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Burhan Ozbilici

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ