Své první zasedání zahájil nový barmský parlament, v němž má většinu formace dřívější opoziční vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij. Poslanci zvolení v listopadových volbách by měli jmenovat první demokratickou vládu za více než půlstoletí a rozhodnout o budoucím prezidentovi.
Navzdory jasnému volebnímu vítězství se musí Národní liga pro demokracii (NLD) vedená Su Ťij dělit o moc se stále mocnou armádou, které ústava automaticky zajišťuje čtvrtinu parlamentních křesel. Zisk 80 procent hlasů z voleb konaných 8. listopadu ale Národní lize pro demokracii dává většinu v dolní i horní komoře parlamentu i právo zformovat vládu.
Vojenská junta v roce 2011 předala moc civilní vládě v čele s bývalým generálem Thein Seinem, armáda si ale pořád udržuje silný vliv na politické dění v Barmě. Kromě toho, že jí ústava zaručuje 25 procent parlamentních míst, jmenuje vrchní velitel armády také ministry vnitra, obrany a bezpečnosti hranic.
Poslanci složili přísahu. Zákonodárce v zelených vojenských uniformách přitom na zasedání svým počtem jasně zastiňovali nově zvolení představitelé NLD, mezi nimiž byla řada dlouholetých bojovníků proti vojenské diktatuře, kteří strávili roky ve vězení.
Zasedání přineslo příznivcům Su Ťij značnou úlevu. Po prvotním nadšení z jasného vítězství ve volbách totiž byli na pochybách, že vláda Thein Seina skutečně Národní lize pro demokracii moc předá. Tato stana vyhrála již volby v roce 1990, generálové ale tehdy její vítězství ignorovali.
Prezident Thein Sein odstoupí na přelomu března a dubna. Su Ťij, kterou junta držela 15 let v domácím vězení, se však prezidentkou stát nemůže. O prezidentskou funkci se podle ústavy nesmějí ucházet lidé, jejichž rodinní příslušníci mají cizí občanství. Oba synové Su Ťij jsou britskými občany, stejně jako byl její zesnulý manžel.
Vítězka voleb Su Ťij již dříve sdělila, že nebude usilovat o změnu ústavy, která jí brání stát se hlavou státu. Do čela státu prý její strana jmenuje méně vlivnou osobu, která bude plnit přání opoziční vůdkyně. Jedním z možných kandidátů je podle světových médií osobní lékař Su Ťij a bývalý politický vězeň Tin Mjou Win.
Demokracie po půl století? Nový parlament Barmy tomu nasvědčuje
Zahraničí
1. 2. 2016 10:20
Předsedkyně Národní ligy pro demokracii Su Ťij.