Demonstrace v Bangkoku končí. Na jak dlouho?
14.04.2009 09:00 Aktualizováno 14.04. 12:18
Účastníci protivládních protestů v Bangkoku se rozhodli dnes ukončit hlavní demonstraci u sídla thajské vlády, sdělily zahraniční agentury. Stalo se tak poté, co po pondělním násilí v ulicích města thajská armáda obklíčila demonstranty, kteří téměř tři týdny sídlili u úřadu vlády.
Předáci protestů, kteří uvrhli Bangkok do chaosu, vyjednali v noci na dnešek s armádou bezpečný odchod. Na dva tisíce nejodhodlanějších demonstrantů oblečených v červených tričkách na znak podpory bývalého thajského premiéra Tchaksina Šinavatry opustili bez incidentů prostory u sídla vlády. A to v desítkách autobusů, které jim daly úřady k dispozici.
ČTĚTE TAKÉ: Armáda rozehnala střelbou demonstranty v Bangkoku
Češi v Thajsku navzdory nepokojům nejsou v ohrožení
Protesty v Bangkoku sílí. Do ulic vyjely obrněné vozy
Pondělní střety demonstrantů s bezpečnostními silami v Bangkoku si vyžádaly nejméně dva mrtvé a přes 120 zraněných. "Rozhodli jsme se odvolat demonstraci, protože mnoho bratrů a sester bylo zraněno a zabito. Nechceme, aby ještě někdo takto trpěl," uvedl jeden z protestujících lídrů.
Poklidný konec demonstrací posílí pozici premiéra Apchisita Vedžadžívy, ale především by mohl částečně uklidnit investory obávající se thajské politické nestability. Analytici odhadovali, že pokud budou protesty pokračovat, poškodí to těžce domácí i zahraniční investice, nemluvě o turistickém průmyslu, který je pro Thajsko klíčový.
Thajská policie po rozpuštění hlavní demonstrace potvrdila, že vůdci protestu budou soudně stíháni a že na ně bude vydán zatykač za porušení výjimečného stavu, kterým vláda zakázala od neděle shromáždění více než pěti osob v metropoli a jejím okolí. Vůdcové demonstrací jsou připraveni vydat se úřadům.
Neřešitelný problém?
V pondělí zažilo thajské hlavní město kritický den, když se demonstranti zabarikádovali na velké bangkocké křižovatce a propukly střety nejen s policií a vojáky, ale podle vládních prohlášení také s obyvateli dotyčné čtvrti, které protesty rozzuřily. Nad dvanáctimilionovým Bangkokem stoupal černý kouř ze zapálených autobusů, jimiž se demonstranti snažili zablokovat postup vojáků. Požár vypukl také v jedné z vládních budov. Premiér vyhlásil v Bangkoku už v neděli výjimečný stav.
Zbytek země ale zůstával klidný s výjimkou dvou incidentů mimo Bangkok, kdy se protestující v červených tričkách pokusili zablokovat vysílání státního televizního kanálu.
Přílišný optimismus nad nejnovějším vývojem situace ale podle expertů není na místě. Thajsko zůstává nadále ostře rozdělené na roajalisty, armádu a městskou střední třídu stojící proti chudému venkovu, který podporuje expremiéra Šinavatru. "Základní problém nesouladu mezi městskou elitou a venkovskými obyvateli zůstává a žádné zřejmé řešení se v dohledné době nerýsuje," uvedla k situaci v Thajsku společnost Nomura International.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.