Slzný plyn, výstřely, desítky raněných. V thajském hlavním městě Bangkoku eskalovalo uplynulou noc napětí, když vojáci zasáhli proti demonstrantům u Památníku vítězství. Střílelo se na obou stranách. Střety si vyžádaly nejméně dva životy a 79 zraněných. Situace v Bangkoku je podle premiéra země nyní pod kontrolou.
Armáda se rozhodla uvolnit pro automobilový provoz důležitý dopravní uzel Din Daeng u Památníku vítězství (Victory Monument). Demonstranti v rudém, kteří ho blokovali od neděle, ale nereagovali na výzvy vojáků a podle armádního mluvčího odpověděli vrháním zápalných bomb a střelbou.
Do vojáků prý najeli i autobusem a několik jich zranili.
ČTĚTE TAKÉ: Protesty v Bangkoku sílí. Do ulic vyjely obrněné vozy
Thajští demonstranti vyhnali politiky ze summitu
Vojáci při postupu proti asi třem stovkám protestujících nasadili masivně slzný plyn a stříleli do vzduchu. Akce začala ve čtyři hodiny ráno místního času. Po půl hodině byl provoz na silnici částečně obnoven.
Čeští turisté v Thajsku |
V neklidném Thajsku je nyní asi 400 českých turistů. V současnosti ale nejsou v ohrožení a život v turistických letoviscích funguje normálně. Prohlídky Bangkoku předem objednané cestovními kancelářemi nadále probíhají, ale okružní prohlídky pro individuální turisty jsou zrušeny. Události zatím nenarušily ani život v letovisích Pattaya, Phuket nebo Krabi. Nepokoje v thajském hlavním městě přišly z hlediska thajského turistického ruchu v nejméně vhodnou chvíli. Thajská vláda sice zavedla nová opatření k nalákání turistů, současná situace ale cizince odrazuje. Za minulý rok vycestovalo do Thajska zhruba 17 tisíc českých turistů a Thajsko je společně s Kubou a Spojenými arabskými emiráty jednou ze tří nejpopulárnějších českých exotických dovolenkových destinací. |
Smrt dvou protestujících potvrdily zdravotnické zdroje v Bangkoku. Podle thajské vlády ale za jejich úmrtí nejsou odpovědné zasahující bezpečnostní složky.
Oba byli údajně zabiti při střetu s místními obyvateli, které rozčílily protesty v jejich čtvrti.
„Věříme, že nyní máme situaci pod kontrolou," řekl premiér Apchisit Vedžadžíva médiím. Podle něj se devadesát procent demonstrantů už rozešlo. Několik tisíc lidí ale stále zůstává před sídlem vlády.
Čekání na konečný zásah
Podle představitele záchranného koordinačního centra byla většina z hlášených 79 zraněných postižena slzným plynem, ale dva civilisté a dva vojáci byli postřeleni.
Krátce poté přišly zprávy, že se násilí demonstrantů stupňuje a že v blízkosti hlavní dlouhodobé demonstrace tisíců lidí před sídlem vlády se začaly shromažďovat stovky vojáků. Demonstranti prý na několika místech vybudovali barikády.
Bezpečnostní síly se střetávaly s protestujícími na mnoha místech, ale zatím se nepokusily vyhnat asi čtyři tisíce osob, které jsou před úřadem premiéra.
Spokojily se dosud s tím, že brání příchodu dalších demonstrantů k sídlu vlády. Nyní se dá očekávat náhlá vojenská operace s cílem ukončit tuto i ostatní demonstrace, které s novou silou vypukly minulý týden a oslabily důvěru v zemi.
Nedaleko hlavní protivládní demonstrace odpoledne začala hořet třípatrová budova školských úřadů. Požár, který se prý rychle šíří, podle místní televize způsobila hozená zápalná láhev s benzinem. V blízkosti úřadu vlády bylo také zapáleno sedm autobusů. Metropoli začali narychlo opouštět turisté.
Výjimečný stav
Thajská vláda slíbila, že pro turisty a další osoby zajistí bezpečnost na letištích, ve velkých přístavech a v ostatních důležitých objektech. "Ujišťujeme vás, že nepokoje v Thajsku se dostávají pod kontrolu," řekl ráno mluvčí vlády Panitan Wattanayagorn v televizi.
"Začali jsme s lehkými opatřeními, bude-li to nezbytné, přikročíme k tvrdším krokům. Vyhneme se ale ztrátám na lidských životech, jak to přikázal parlament," prohlásil armádní mluvčí Sunsern Kevkumnerd.
Od víkendu na mnoha místech metropole platí výjimečný stav. Vyhlášení výjimečného stavu v Bangkoku a okolí povoluje vojsku zasáhnout při obnově pořádku. Úřady mohou omezit občanská práva, zakázat shromažďování na veřejných místech a znemožnit médiím poskytovat zpravodajství, které "vyvolává paniku".
Premiér Vedžadžíva oznámil, že proti organizátorům nepokojů podnikne zákonné kroky. Demonstrace na podporu jeho předchůdce Tchaksina Šinavatry podle něj sklouzly v posledních dnech za hranice legality.
Vyhlášení výjimečného stavu v Bangkoku a okolí povoluje vojsku zasáhnout při obnově pořádku. Úřady mohou omezit občanská práva, zakázat shromažďování na veřejných místech a znemožnit médiím poskytovat zpravodajství, které "vyvolává paniku".
Premiér Vedžadžíva oznámil, že proti organizátorům nepokojů podnikne zákonné kroky. Demonstrace na podporu jeho předchůdce Tchaksina Šinavatry podle něj sklouzly v posledních dnech za hranice legality.
Situace zůstává velmi napjatá. Nejhorším scénářem je lidové povstání, pokus o puč, píše thajský tisk. „Rudí" zmobilizovali k protestům až 40 tisíc lidí. Expremiér Šinavatra vyzývá z exilu k dalším nepokojům.
ČTĚTE TAKÉ: Čínský hlad po synech pohání obchod s dětmi
Od roku 1932 zažilo Thajsko osmnáct pučů a pozorovatelé nevylučují další.
Foto: Bangokok Post, Reuters a ČTK