Dohodnutá evakuace skončila smrtí více než 120 lidí

Zahraničí
16. 4. 2017 17:35
I přes tragickou událost by evakuace měla pokračovat.
I přes tragickou událost by evakuace měla pokračovat.

Smrt více než 120 lidí provázela v Sýrii evakuaci čtyř obléhaných obcí a měst, na níž se podařilo dohodnout v březnu. Silná nálož v sobotu vybuchla u konvoje autobusů v blízkosti města Aleppo. Podle stále se upřesňujících zpráv přišlo o život 126 lidí, mezi nimiž bylo 68 dětí a 13 žen.

Papež František ve svém nedělním velikonočním poselství hovořil o nečestném útoku na prchající. České ministerstvo zahraničí Twitteru útok na autobusy s uprchlíky u Aleppa odsoudilo a zdůraznilo, že "je nutné hledat politické řešení krize a spojit se v boji proti terorismu". Koordinátor humanitárních operací OSN Stephen O'Brien řekl, že je touto hrůznou a zbabělou akcí zděšen.

Francouzské ministerstvo zahraničí označilo útoky na civilisty za nepřijatelné a vyzvalo k ochraně evakuovaných lidí a k respektu mezinárodních humanitárních zákonů.

O evakuaci šíitských obcí Fúa a Kafrája v provincii Idlib, které dlouhodobě obléhali odpůrci syrského režimu, a měst Zabadání a Madájá z provincie Damašek, obléhaných naopak spojenci syrské armády, se vyjednávalo dlouho. Dohoda byla ohlášena v březnu a podílel se na ní Írán jako spojenec Damašku a Katar, který podporuje syrskou opozici.

Z Fúji a Kafráji má podle dohody odejít asi 16 tisíc šíitských občanů, ze Zabadání a Madáji zase všichni sunnitští povstalci a jejich rodiny. Evakuace šíitských vesnic byla rozvržena do 60 dní. Ve všech čtyřech lokalitách je podle OSN vystaveno obtížené humanitární situaci na 60 tisíc lidí.

V pátek vyrazilo několik autobusů z obou stran, avšak uvízly v blízkosti Aleppa. Uvádělo se, že příčinou zablokování je potřeba záruky pro bezpečný odjezd povstalců ze Zabadání.

Šíité mají být přesídleni do blízkosti Damašku a do provincie Latákíja, tedy do oblastí obývaných vládnoucími alávity, lidé z Madáji a Zabadání do Idlibu.

V sobotu na konvoj zaútočil podle exilové organizace ochránců lidských práv (SOHR) sebevražedný atentátník, který řídil nákladní automobil označený jako auto s humanitární pomocí. Nálože, které vezl, nechal explodovat v blízkosti 75 autobusů. V celém konvoji bylo asi pět tisíc lidí. Mezi mrtvými je podle SOHR 109 lidí z Fúy a Kafráji, zbylí jsou humanitární pracovníci a povstalci.

K útoku se nikdo nepřihlásil. Syrské úřady ho připsaly teroristům, jak bez rozlišení označují islámské radikály i odpůrce režimu. Povstalecká koalice Ahrár aš-Šám, která má značný vliv v Idlibu, se však od akce distancovala.

Navzdory sobotní tragédii má evakuace pokračovat i v neděli. SOHR a televize libanonského Hizballáhu, který je spojencem Damašku, tvrdí, že z Fúy a Kafráji má být odvezeno dalších tři tisíce lidí a ze Zabadání a Madáji 200 osob, z nichž většina jsou bojovníci.

Občané Madáji a Zabadání, což bývala v minulosti oblíbená letní sídla, se v roce 2011 připojili k povstání proti syrské vládě a obě města se ocitla v obležení vládních sil. Vesnice Fúa a Kafrája se nacházejí v území těžkých bojů, obléhali je povstalci, ale armáda zajišťovala jejich zásobování leteckou cestou.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025
Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025
Robert Fico po příletu do Moskvy

Slovensko se bouří. Fica chtějí za návštěvu Moskvy obvinit z vlastizrady

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ