Dochází voda, dochází jídlo, ale katu je pořád dostatek. Jedné z nejchudších zemí arabského světa dochází voda a přestává být soběstačná v zemědělské produkci.
V Jemenu je žvýkání téměř národním sportem. Žvýká skoro každý a kdo nežvýká, není „in“. Na ulici potkáte muže s nateklou tváří, ale určitě nejde z ordinace zubního lékaře. Žvýká kat, rostlinu obsahující látku norpseudoefedrin, což je látka podobná amfetaminu.
Žvýká osmdesát procent mužů a šedesát procent žen z dvacetimilionové populace Jemenu (viz Týden 23/04). Žvýkání je socializační záležitost pro všechny vrstvy obyvatelstva a jen těžko se mu někdo může vyhnout. „Nechutná mi, ale musím si občas žvýknout s přáteli, jinak by se mi smáli,“ vysvětluje Jemenec Alí na tržišti hlavního města.
Pěstování katu je hojně rozšířené. Od roviny okolo metropole Sana´á až po podhůří třítisícových hor severního Jemenu.
Problémů s drogou je však celá řada. Prvním z nich je voda. Pole katu si jen v okolí Sana´á vyberou daň osmdesáti milionů krychlových metrů vody ročně. Dříve stačil padesátimetrový vrt. Dnes se podle listu Yemen Observer musí vrtat stovky metrů.
Pěstovat kat znamená slušně si vydělat a spousta zemědělců dává přednost katu před obilím a kávou, nebo kácejí sady. Díky tomu se může v brzké době stát, že Jemen nebude soběstačný v zemědělské produkci.
Růst pěstování katu vede v poslední době k obavám, aby se z roviny kolem Sana´á nestala vyprahlá pustina. Některé zdroje hovoří o letech 2010 – 2015, ale Yemen Observer je optimističtější. Hovoří o roku 2050, kdy proces vysychání začne.
Dlouhodobé požívání drogy způsobuje onemocnění prostaty, nemoci močového měchýře a také impotenci. U těhotných žen kat poškozuje plod, nebo ledviny. Nejčastěji se však můžeme setkat se zácpou. Během krátkého zákazu drogy v kdysi komunistickém Jižním Jemenu klesl prodej projímadel o devadesát procent (viz Týden 23/04).
Foto: Reuters